Shitja e TikTok përballet me pengesa, Kina ndryshon ligjin e eksportit të teknologjisë

TikTok

Masat e reja ndaluese të qeverisë kineze mund të ndalojnë shitjen e kompanisë TikTok tek një kompani amerikane.

Kina ka miratuar ndalime të reja mbi eksportin e teknologjisë, duke i kërkuar kompanive të kërkojnë miratimin e qeverisë për të eksportuar produktin e tyre jashtë vendit. Rregullat janë miratuar me qëllim shtyrjen e shitjes së TikTok tek amerikanët.

Lexoni: Musk teston çipin që lidh trurin me makineritë

Bizneset e tjera të përfshira tek rregullat e reja janë edhe kompanitë e vaksinës së Covid-19 dhe 23 aplikacione të reja për analizën e të dhënave dhe identifikimin e zërit.

Presidenti amerikan ka thënë se TikTok kërcënon sigurinë kombëtare dhe e urdhëroi kompaninë të shesë aplikacionin tek një kompani amerikane brenda 90 ditëve, ose përndryshe do të ndalohet në tregun amerikan.

Ai ka miratuar një sërë vendimesh që ndalojnë kryerjen e transaksioneve nga Amerika me kompanitë e TikTok dhe WeChat.

The Guardian

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale