Shitja e TikTok përballet me pengesa, Kina ndryshon ligjin e eksportit të teknologjisë

Shitja e TikTok përballet me pengesa, Kina ndryshon ligjin e eksportit të teknologjisë

TikTok

Masat e reja ndaluese të qeverisë kineze mund të ndalojnë shitjen e kompanisë TikTok tek një kompani amerikane.

Kina ka miratuar ndalime të reja mbi eksportin e teknologjisë, duke i kërkuar kompanive të kërkojnë miratimin e qeverisë për të eksportuar produktin e tyre jashtë vendit. Rregullat janë miratuar me qëllim shtyrjen e shitjes së TikTok tek amerikanët.

Lexoni: Musk teston çipin që lidh trurin me makineritë

Bizneset e tjera të përfshira tek rregullat e reja janë edhe kompanitë e vaksinës së Covid-19 dhe 23 aplikacione të reja për analizën e të dhënave dhe identifikimin e zërit.

Presidenti amerikan ka thënë se TikTok kërcënon sigurinë kombëtare dhe e urdhëroi kompaninë të shesë aplikacionin tek një kompani amerikane brenda 90 ditëve, ose përndryshe do të ndalohet në tregun amerikan.

Ai ka miratuar një sërë vendimesh që ndalojnë kryerjen e transaksioneve nga Amerika me kompanitë e TikTok dhe WeChat.

The Guardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0