Shfletuesi Firefox në iOS debuton zyrtarisht në platformën Apple


E ka testuar që në muajin Maj një version të shfletuesit dhe tani Firefox për iOS është live në dyqanin e aplikacioneve të Apple lehtësisht i shkarkueshëm për të gjithë përdoruesit e një iPhone, iPad dhe iPod Touch.

Jemi në dijeni të metodologjisë së përditësimeve në faza të shfletuesve Firefox dhe sigurisht që kjo është arsyeja, e cila fshihet pas vonesës prej 6 muajsh deri në një disponueshmëri publike të aplikacionit.

Mbase supriza më e madhe është ndryshimi i kursit “armiqësor” të fondacionit Mozilla ndaj platformës popullore të Apple. Një version i limituar i aplikacionit krijoi një panoramë të qartë drejt finalizimit.

Por ekziston mjaftueshëm konkurrencë në këtë aspekt në iOS. Apple ka një armë të fuqishme që quhet Safari, ndërsa Google zotëron popullaritetin e Chrome në desktop. Opera është po aty, ndërkaq nuk mungojnë as të rinjtë si Adblock me një premtim tundues siç është bllokimi i reklamave të bezdisshme.

Por çfarë të veçante ka shfletuesi i Mozilla?

Sigurisht që arsyeja e udhëtimit drejt iOS është ardhja në ndihmë të përdoruesve të version desktop të cilët tani kanë mundësi të importojnë të dhënat e ruajtura, historikun dhe fjalëkalimet në iPhone, iPad dhe iPod.

Nga ana tjetër Mozilla shpreson se sistemi i saj i menaxhimit të dritareve dhe modaliteti unik privat të tërheqë edhe përdoruesë të rinj potencialë. Shfletuesi shfaq një performancë të këndshme në iOS por është vështirë të flitet për diferenca të mëdha mes shfletuesve si në aspektin e funksionaliteteve por edhe shpejtësisë.

A mendoni se ja vlen të kaloni nga Chrome në Firefox për një diferencë të vogël në performancë? Shumica nuk janë e këtij mendimi nxitur edhe nga kokëfortësia e Mozilla ndaj iOS.

/PC World Albanian/

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale