SHBA mbështet me 100 milionë euro Italinë


Si për individët e bizneset edhe për shtetet vlen i njëjti rregull. Kush të gjendet në kohë të vështira?

Coronavirus po nxjerr në pah në mënyrë të dukshme marrëdhëniet, solidaritetin (edhe atë të munguar) dhe si po përballet secili vend me një situatë të tillë të pazakontë.

Italia është një prej shteteve të prekur më shumë nga Covid 19 dhe edhe pse e papërgatitur për një situatë të tillë, mes vështirësh të mëdha nuk u gjunjëzua. Mbështetjet, të kërkuara kryesisht në insitutcionet qëndrore të BE-së, po e gjen tek vende të tjera të largëta, apo edhe të vogla si Shqipëria.

Të gjithë e pamë vlerësimin e kryeministrit italian, përfaqësuesve të opozitës, figurave të njohura të artit dhe mediat për dërgimin e 30 mjekëve dhe infermierëve tanë.

Sot Italia ka marrë një mbështetje prej 100 milionë dollarësh nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Vetë SHBA po futet gjithashtu në vështirësi të madhe shëndetësore e sociale. Vendi ka tashmë numrin më të madh të të infektuarve në Botë.

Edhe kur je në kushte të vështira mund t’i japësh dorën dikujt që gjendet edhe më në vështirësi se ty. Italia e bëri vetë këtë pak ditë më parë. Ndërsa kishte një bilanc lufte me mbi 700 të vdekur në ditë nga Covid, ajo dërgoi mbështetje në Kroaci, Zagreb kur me 22 Mars, u godit nga një tërmet i fortë me dëme materiale.

Lexo: Shqipëria dërgon mjekë e infermierë në Itali

Presidenti Donald Trump ka theksuar se, Italia po kalon një periudhë të vështirë.

Kryeministri Italian Giuseppe Conte ka shkruar në Twitter rreth bisedës miqësore të zhvilluar me Trump. Ai shprehu mirënjohje për solidaritetin dhe mbështetjen e miqve amerikanë”.

 

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale