Shqipëria dërgon mjekë e infermierë në Itali


 

 

 

 

Mjekë e infermierë shqiptarë do të shkojnë në mbështetje të mjeksisë italiane. Qeveria shqiptare ka vendosur që të dërgojë personel shëndetësor në mbështetje të situatës së krijuar nga pendemia. Vendimi është marrë të premten bashkë me mbështetjen financiare, që do të mbështesë këtë lëvizje.

Vendimi parashikon “Dhënien e ndihmës me personel shëndetësor, mjekë dhe infermierë, në kushtet e pandemisë së shkaktuar nga COVID-19, Republikës së Italisë”. Shpenzimet mujore të parashikuara për një mjek janë 3000 euro dhe një infermier 2500 euro.

Fondi prej 11 milionë lekë do të mbulohet nga fondi rezervë i buxhetit të shtetit, parashikuar për këtë vit.

Përzgjedhja e mjekëve dhe infermierëve do të bëhet nga Ministria e Shëndetësië dhe Mbrojtjes Sociale. Ndërsa transporti I personelit do të organizohet nga Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë.

Italia është ndër vendet më të prekura në botë nga Pandemia Covid 19. Vetëm pak muaj më parë, ekipe specialistësh nga Italia u gjendën në mbështetje të Shqipërisë në gjetjen dhe shpëtimin e të bllokuarve nga tërmeti.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale