Serveri i tatimeve, Cani: Kontrollin e urdhërova unë - Business Magazine Albania

Serveri i tatimeve, Cani: Kontrollin e urdhërova unë


Ish-ministri i Financave Shkëlqim Cani ka dëshmuar përpara komisonit hetimor parlamentar mbi dyshimet e klonimit të serverit të tatimeve. Cani ka pranuar se ishte ai që kishte vendosur në kushte emergjence kryerjen e kontrollit të serverit, duke përzgjedhur edhe anëtaret e grupit të auditit.

“Nga verifikimet që janë bërë në drejtorinë tatimore të Tiranës, kishte raste ku janë bërë veprime në sistem dhe personat, emrat e të cilëve përmendeshin nuk e pranonin që e kishin bërë vetë ndërhyrjen”, tha ish ministri i Financave, Shkëlqim Cani.

Dyshimet se përzgjedhja e anëtareve të grupit të auditit dhe mënyra e bërjes së kontratës, ishin bërë të pambështetura në ligj, dhe për rrjedhojë opozita në komision hedh dyshime se janë marrë të dhënat e tatimeve për qëllime të tjera jashtë atyre të përcaktuara në raportin e auditit, ka ngjallur debate mes kryetarit të komisonit Arben Ristani dhe ish-ministrit Cani.

“Nuk keni zbatuar aspak, se keni lidhur një kontratë për një shërbim, kontrata për një shërbim lidhet mbi bazën e ligjit për prokurimimin publik. Ata personat që çuat ju i futën në sqetull natën të dhënat dhe ikën nga drejtoria e tatimeve”, tha Arben Ristani.

“Ju referoheni për atë që është me para. Unë po ju them se i kam marrë pa para. Ju konkluduar për gjëra që unë nuk e di nga i dini”, tha Cani.

Duke insistuar se ka vepruar konform ligjeve dhe në favor të interesave të shtetit, ish-ministri Cani i ka bërë thirrje ministrit aktual të Financave, që pas përfundimit të këtij komisioni të ngrejë një tjetër grup kontrolli për të verifikuar sërish serverin për të cilin u ngrit ky komision, pasi Cani dyshon se akoma shkelje dhe vjedhje në dëm të interesave të shtetit.

 

/Top-Channel/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0