Sekreti për të qenë një themelues i suksesshëm


Ka diçka të çuditshme në lidhje me Shtetet e Bashkuara. Në çdo gjë që bëjnë, ata nuk heqin dorë nga bindjet e tyre. Me pak fjalë, Amerika është një vend shumë elastik. 

Elasticitetit është ndoshta karakteristika më e rëndësishme e një themeluesi.

 • Do të ketë persona që do donin t’ju punësonin, por shumë të tjerë do t’ua përplasin derën në fytyrë.
 • Do të ketë persona që do të duan të bëjnë partneritet me ju dhe shumë të tjerë që do iu injorojnë.
 • Do ketë persona që do kontribuojnë në suksesin tuaj, por do ketë dhe shumë të tjerë që do kontribuojnë në dështimin tuaj.

Ajo çfarë e kthen një “themelues”, në një “sipërmarrës” është aftësia për të mësuar tiparin e elasticitetit. Për shembull:

 • JK Rowling u refuzua nga 12 shtëpi botuese para se Harry Potter më në fund të publikohej.
 • The Beatles ishin refuzuar shumë herë para se të bëheshin një nga grupet më të famshme muzikore në histori.
 • Abraham Lincoln humbi në gjashtë zgjedhje elektorale, por kurrë nuk hoqi dorë duke u përpjekur dhe përfundimisht u bë një nga presidentët më me ndikim në Shtetet e Bashkuara.

Ajo çfarë duhet të bëni:

 • Qëndroni gjithmonë të fokusuar në qëllimin tuaj
 • Qëndroni i vendosur mbi çdo pengesë
 • Në biznes, nuk ekziston “ndoshta më vonë”
 • Refuzimi është një rrugë drejt po-së dhe një vazhdimësi i të mësuarit
 • Asnjëherë mos bëni kompromis me moralin tuaj
 • Flini, kur të vdisni
 • Me kurajo dhe vullnet do të arrini madhështinë

burimi: INC

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale