Sekreti për të qenë një themelues i suksesshëm - Business Magazine Albania

Sekreti për të qenë një themelues i suksesshëm


Ka diçka të çuditshme në lidhje me Shtetet e Bashkuara. Në çdo gjë që bëjnë, ata nuk heqin dorë nga bindjet e tyre. Me pak fjalë, Amerika është një vend shumë elastik. 

Elasticitetit është ndoshta karakteristika më e rëndësishme e një themeluesi.

 • Do të ketë persona që do donin t’ju punësonin, por shumë të tjerë do t’ua përplasin derën në fytyrë.
 • Do të ketë persona që do të duan të bëjnë partneritet me ju dhe shumë të tjerë që do iu injorojnë.
 • Do ketë persona që do kontribuojnë në suksesin tuaj, por do ketë dhe shumë të tjerë që do kontribuojnë në dështimin tuaj.

Ajo çfarë e kthen një “themelues”, në një “sipërmarrës” është aftësia për të mësuar tiparin e elasticitetit. Për shembull:

 • JK Rowling u refuzua nga 12 shtëpi botuese para se Harry Potter më në fund të publikohej.
 • The Beatles ishin refuzuar shumë herë para se të bëheshin një nga grupet më të famshme muzikore në histori.
 • Abraham Lincoln humbi në gjashtë zgjedhje elektorale, por kurrë nuk hoqi dorë duke u përpjekur dhe përfundimisht u bë një nga presidentët më me ndikim në Shtetet e Bashkuara.

Ajo çfarë duhet të bëni:

 • Qëndroni gjithmonë të fokusuar në qëllimin tuaj
 • Qëndroni i vendosur mbi çdo pengesë
 • Në biznes, nuk ekziston “ndoshta më vonë”
 • Refuzimi është një rrugë drejt po-së dhe një vazhdimësi i të mësuarit
 • Asnjëherë mos bëni kompromis me moralin tuaj
 • Flini, kur të vdisni
 • Me kurajo dhe vullnet do të arrini madhështinë

burimi: INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0