Sekreti “i mërzitshëm” për t’u pasuruar

Sekreti “i mërzitshëm” për t’u pasuruar


Shumica e njerëzve “të pasur” bëjnë një jetë normale. Ju ndoshta nuk do e dinit se ata ishin të pasur, nëse do t’i shihnit sepse ata nuk përshtaten me stereotipin. Shumica e njerëzve të pasur janë si ju dhe unë. Ata dinë vetëm një sekret që ne nuk e dimë.

Sekreti për t’u bërë i pasur

Sekreti për t’u pasuruar është i fuqishëm: jetoni nën mundësitë tuaja. Sa më e madhe të jetë diferenca mes asaj që keni fituar dhe çfarë keni shpenzuar, aq më shpejt do ta gjeni veten me para të mjaftueshme për të bërë atë që doni me jetën tuaj. Shumë nga njerëzit që shihni me shtëpi të mëdha dhe makina luksoze janë deri në fyt me borxhe. Kjo do të thotë se ata janë duke shkelur këtë parim themelor. Ata nuk janë të pasur. Ata janë në borxh. Sfida është të pranoni se nuk mund të grumbulloni pasuri të vërtetë në qoftë se mbani në mend njerëz të tillë. Pasuria e vërtetë vjen nga shpenzimi më pak se ju keni fituar, përsëri dhe përsëri, muaj pas muaji, vit pas viti. Është një proces i ngadaltë dhe i qëndrueshëm. Kjo nuk është emocionuese. Por, kjo është mënyra më e sigurtë për të arritur qëllimet tuaja më të mëdha financiare.

Mënyra praktike për të jetuar duke shpenzuar më pak se sa fitoni

Pra, nëse çelësi është të jetosh poshtë mundësive, nuk do të thotë që duhet të jetoni në një shtëpi të vjetër dhe pa kushte. Kjo lloj metode është sigurisht një opsion. Por, këtu janë disa hapa më praktike që mund t’i merrni në shqyrtim:

  1. Ulni shpenzimet tuaj të mëdha mujore. Kaloni në një kompani telefonike me kosto të ulët. Teknologjia është duke na lejuar të bëjmë më shumë për më pak dhe ju mund të përfitoni nga kjo.
  2. Transferoni para në bankë dhe kurseni në fillim të çdo muaji.
  3.  Rrisni normën e kursimeve tuaja me 1% çdo gjashtë muaj.
  4.  Vendosni 50% e të gjithë rritjes në bankë për kursim. Ju ende mund të rrisni stilin e jetës tuaj, por do ta bëni atë në mënyrë të qëndrueshme.

Lexo: Pasuri, Lumturi?! Apo të dyja bashkë?

Ripërcaktimi i fjalës “i pasur”

Në qendër të gjithë kësaj është ripërcaktimi se çfarë do të thotë të jesh i pasur. Nëse keni nevojë për një shtëpi të madhe dhe një makinë të shtrenjtë për t’u “ndjerë” i pasur, atëherë kjo këshillë nuk do të funksionojë për ju. Por, në qoftë se ju e përcaktoni pasurinë si aftësia për të kaluar kohë me miqtë dhe familjen, për të udhëtuar, për të bërë punën që doni dhe për të mos u shqetësuar për paratë, të jetuarit nën mundësitë tuaja do t’ju ndihmojë për këtë. Liria e vërtetë është aftësia për të bërë zgjedhje në jetë që ju bëjnë të lumtur. Kursimi vë para në xhepin tuaj në mënyrë që vetëm ju mund ta bëni atë.

Money

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0