Samsung përballet me padi për smartfonët që “i rezistojnë” ujit


Samsung është në telashe për shkak të reklamave që tregojnë se smartfonët Galaxy mund të përdoren dhe nën ujë.

Rregullatori i konkurrencës në Australi paraqiti një padi kundër Samsung, ku shpjegohet se këto reklama janë mashtrime. Samsung prentendonte se paisjet janë rezistente në një thellësi deri në 1.5 metra për 30 minuta dhe tregonte përdorimin e tyre në oqean dhe pishina.

“Reklamat e Samsung janë mashtrime dhe falsitete që flasin për përshtatjen e telefonave Galaxy në të gjitha mjediset ku ka ujë,” tha Rod Sims, kreu i Komisionit të Konkurrencës dhe Konsumatorit për Australinë, gjatë deklaratës së tij.

Samsung, marka më e madhe e smartfonëve në botë, tha se do të mbrohej kundër kësaj padie.

Nëse padia mbështetet, Samsung mund të përballet me gjoba me vlerë miliona dollarëshe. Pas një ndryshimi të fundit në ligj, dënimi maksimal për secilën shkelje pas 1 shtator 2018, është 10 milionë dollarë australianë (7 milionë dollarë).

Rasti përfshin më shumë se 300 reklama Samsung në television, radio, online dhe rrjete sociale që prej shkurtit 2016 dhe përmend 15 modele Galaxy si Note 7, A8 dhe serinë e fundit S10.

Samsung është marka e dytë më e madhe e smartfonëve në Australi, pas Apple. Vitin e kaluar kompania shiti më shumë se 4 milionë paisje në Australi.

/CNN

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale