Samsung një hap para Apple. Lançon telefonin inteligjent 5G


Është një ditë e madhe për të ardhmen e lidhjes me wireless.

Telefoni 5G nga Samsung ka dalë në treg. Kjo është hera e parë që një smartphone mund të aksesojë 5G.

Telefoni Galaxy S10 5G me çmim 1300 dollarë është i disponueshëm për klientët e Verizon në Chicago dhe Minneapolis. Kur konsumatorët largohen nga këto zona, telefoni 5G sërish arrin të funksionojë në rrjetin 4G LTE të Verizon.

Lexoni: Si 5G do të bëjë jetën e përditshme më të mirë?

Telefoni do të lançohet në qytete të tjera në Verizon dhe do të punojë me të gjitha kompanitë celulare.

5G është ndërveprimi më i fundit i teknologjisë me wireless dhe pritet të ofrojë transmetim më të mirë të videove dhe përparësi të tjera teknike, si lidhja me makinat pa shofer.

Lexoni: 5 gjëra që duhet të dini për 5G

Rrjetet ende janë shumë të limituara, por ky telefon është një hap i madh para lançimit. Lançimi do të ndihmojë të gjitha kompanitë celulare të testojnë shërbimin e tyre dhe të hedhin themelet për veprime të tjera në të ardhmen me pajisjet 5G.

Ky telefon inteligjent ka një ekran 6.7 inç dhe 6 kamera me lente, ku përfshihet një kamera e dyfishtë në pjesën e përparme me një lente 3D të thellë. Është i disponueshëm në dy variante, 256GB dhe 512GB dhe në ngjyrë të argjendtë e të zezë.

Me publikimin e telefonit të parë 5G, Samsung është një hap para Apple, e cila pritet të debutojë një iPhone 5G deri në fund të vitit 2020. Kalimi nga 4G në 5G pritet të jetë më i përhapur po ashtu në 2020.

/CNN

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale