Si 5G do të bëjë jetën e përditshme më të mirë

Si 5G do të bëjë jetën e përditshme më të mirë?


100,000 njerëz u mblodhën në qytetin spanjoll këtë javë për Kongresin Botëror të Celularëve, konferenca vjetore e industrisë. Rrjeti i gjeneratës së ardhshme mobile mori skenën qendrore. Kjo nuk ka të bëjë vetëm me shpejtësitë e saj super-fast. Kjo lidhet me faktin se 5G do të krijojë një valë zhvillimesh që do të ndryshojë jetën e përditshme.

“5G do të ketë një ndikim masiv në jetën e njerëzve”, thotë Laila Worrell, CEO i Altran North America, një kompani inxhinierike e teknologjisë së lartë. “Ne do të shohim një përparim të madh në cilësinë e jetës që 5G mund të japë për individët”.

5G dhe makina pa shofer

Për fillestarët, interneti i shpejtë do të ketë një rol kyç në drejtimin e makinës. Ngarja e makinës pa shofer ka qenë prej kohësh objektiv, por me një rrjet 5G mund të bëhen realitet. Aktorët e industrisë pretendojnë se 5G mund të jetë 100 herë më e shpejtë se 4G dhe se një numër i madh i pajisjeve do të mund të lidhen në rrjet njëkohësisht. Kjo do t’u mundësojë automjeteve të flasin me njëri-tjetrin në kohë reale: ata do të dinë kur një makinë tjetër po ndryshon korsi ose frenim dhe mund të përshtatet për të menaxhuar trafikun në përputhje me rrethanat.

BMW iNEXT, një SUV elektrike që pritet të hyjë në treg në vitin 2021, është i pajisur me sensorë që mbledhin dhe përpunojnë të dhëna nga mjedisi i makinës. “Kjo makinë vazhdimisht e vëzhgon rrugën rreth saj dhe dërgon pjesë të rëndësishme të informacionit deri në cloud, duke krijuar një hartë të vërtetë në kohë reale”, tha Christoph Grote, zëvendëspresident i elektronikës në BMW.

Lexo: Samsung prezanton teknologjinë 5G

5G dhe bletët

Përfitimet e 5G nuk ndalen këtu. Rrjeti gjithashtu mund të ketë ndikim mjedisor kur përdoret në bujqësi. David Houghton, menaxheri i përgjithshëm i Zgjidhjeve të Ndjekjes së Aseteve në NimbeLink, tregon për CNN se si 5G dhe interneti i shpejtë, mund të ndihmojnë në mbrojtjen e bletëve dhe në anën tjetër furnizimin me ushqim në botë. “Bletët janë të vlefshme dhe si të tilla ata janë në kërkim, kështu që rojet e zgjojeve kanë nevojë t’i mbrojnë ato. Pra, ata përdorin gjurmuesit e mjeteve për të monitoruar në thelb shëndetin e zgjojeve”, thotë ai.

NimbeLink, në partneritet me The Bee Corp, ka zhvilluar një sistem të përcjelljes dhe menaxhimit, me anë të të cilit, të dhënat thelbësore si temperatura, lagështia, lëvizja dhe vendndodhja, grumbullohen nga sensorë dhe pastaj mund të transmetohen përsëri për analizë.

E ardhmja

Shkencëtarët tashmë po punojnë për diçka tjetër të madhe. “5G është e mirë, por 6G është më mirë”, thotë Ari Pouttu, profesor i shkencave në Universitetin e Oulun, Finlandë. Pritet të fillojë në 2030, 6G do të jetë një zhvillim përtej smartfonit. “Le t’i hedhim telefonat e mençur larg dhe të mendojmë se si njerëzit ndërveprojnë me infrastrukturën,” thotë Poutto. “Ju mund të keni sipërfaqe të zgjuara të ndërthurura me elektronikën, syze të zgjuara, në mënyrë që të keni pajisje kudo”.

CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0