Si 5G do të bëjë jetën e përditshme më të mirë?


100,000 njerëz u mblodhën në qytetin spanjoll këtë javë për Kongresin Botëror të Celularëve, konferenca vjetore e industrisë. Rrjeti i gjeneratës së ardhshme mobile mori skenën qendrore. Kjo nuk ka të bëjë vetëm me shpejtësitë e saj super-fast. Kjo lidhet me faktin se 5G do të krijojë një valë zhvillimesh që do të ndryshojë jetën e përditshme.

“5G do të ketë një ndikim masiv në jetën e njerëzve”, thotë Laila Worrell, CEO i Altran North America, një kompani inxhinierike e teknologjisë së lartë. “Ne do të shohim një përparim të madh në cilësinë e jetës që 5G mund të japë për individët”.

5G dhe makina pa shofer

Për fillestarët, interneti i shpejtë do të ketë një rol kyç në drejtimin e makinës. Ngarja e makinës pa shofer ka qenë prej kohësh objektiv, por me një rrjet 5G mund të bëhen realitet. Aktorët e industrisë pretendojnë se 5G mund të jetë 100 herë më e shpejtë se 4G dhe se një numër i madh i pajisjeve do të mund të lidhen në rrjet njëkohësisht. Kjo do t’u mundësojë automjeteve të flasin me njëri-tjetrin në kohë reale: ata do të dinë kur një makinë tjetër po ndryshon korsi ose frenim dhe mund të përshtatet për të menaxhuar trafikun në përputhje me rrethanat.

BMW iNEXT, një SUV elektrike që pritet të hyjë në treg në vitin 2021, është i pajisur me sensorë që mbledhin dhe përpunojnë të dhëna nga mjedisi i makinës. “Kjo makinë vazhdimisht e vëzhgon rrugën rreth saj dhe dërgon pjesë të rëndësishme të informacionit deri në cloud, duke krijuar një hartë të vërtetë në kohë reale”, tha Christoph Grote, zëvendëspresident i elektronikës në BMW.

Lexo: Samsung prezanton teknologjinë 5G

5G dhe bletët

Përfitimet e 5G nuk ndalen këtu. Rrjeti gjithashtu mund të ketë ndikim mjedisor kur përdoret në bujqësi. David Houghton, menaxheri i përgjithshëm i Zgjidhjeve të Ndjekjes së Aseteve në NimbeLink, tregon për CNN se si 5G dhe interneti i shpejtë, mund të ndihmojnë në mbrojtjen e bletëve dhe në anën tjetër furnizimin me ushqim në botë. “Bletët janë të vlefshme dhe si të tilla ata janë në kërkim, kështu që rojet e zgjojeve kanë nevojë t’i mbrojnë ato. Pra, ata përdorin gjurmuesit e mjeteve për të monitoruar në thelb shëndetin e zgjojeve”, thotë ai.

NimbeLink, në partneritet me The Bee Corp, ka zhvilluar një sistem të përcjelljes dhe menaxhimit, me anë të të cilit, të dhënat thelbësore si temperatura, lagështia, lëvizja dhe vendndodhja, grumbullohen nga sensorë dhe pastaj mund të transmetohen përsëri për analizë.

E ardhmja

Shkencëtarët tashmë po punojnë për diçka tjetër të madhe. “5G është e mirë, por 6G është më mirë”, thotë Ari Pouttu, profesor i shkencave në Universitetin e Oulun, Finlandë. Pritet të fillojë në 2030, 6G do të jetë një zhvillim përtej smartfonit. “Le t’i hedhim telefonat e mençur larg dhe të mendojmë se si njerëzit ndërveprojnë me infrastrukturën,” thotë Poutto. “Ju mund të keni sipërfaqe të zgjuara të ndërthurura me elektronikën, syze të zgjuara, në mënyrë që të keni pajisje kudo”.

CNN

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale