Samsung ndalon përdorimin e ChatGPT mes punonjësve pas rrjedhjes së kodit sensitiv - Business Magazine Albania

Samsung ndalon përdorimin e ChatGPT mes punonjësve pas rrjedhjes së kodit sensitiv

Samsung Electronics ka ndaluar përdorimin e ChatGPT dhe chatbot-eve të tjerë AI nga punonjësit e saj, raportoi Bloomberg, duke u bërë kompania më e fundit që godet përdorimin e shërbimeve të AI në vendin e punës, për shkak të shqetësimeve për rrjedhjen e informacioneve të ndjeshme dhe të brendshme në platforma të tilla.

Sipas Bloomberg, ndalimi u nxit nga zbulimi i një rrjedhje aksidentale të kodit burimor të brendshëm nga një inxhinier që e ngarkoi atë në ChatGPT muajin e kaluar.

Samsung më pas publikoi një memo, javën e kaluar, duke ndaluar përdorimin e mjeteve “gjeneruese AI”.

Edhe pse  rrjedhja mbetet e paqartë, Samsung është i shqetësuar që të dhënat e ndara me chatbote të AI ruhen në servera në pronësi të kompanive që operojnë shërbime si OpenAI, Microsoft dhe Google – pa asnjë mënyrë të lehtë për t’i aksesuar dhe fshirë ato.

Kompania gjithashtu ka frikë se të dhënat sensitive të ndara me ChatGPT mund të përfundojnë duke u përdorur nga përdorues të tjerë, shton raporti.

Si parazgjedhje, ChatGPT ruan historinë e bisedave të një përdoruesi dhe i përdor ato për të zhvilluar më tej modelet e tij. Por, edhe pse platforma i lejon përdoruesit ta ç’aktivizojnë këtë opsion manualisht, është ende e paqartë nëse ky opsion zbatohet në mënyrë retroaktive për bisedat e vjetra.

Lexo: Para Chat GPT, njihuni me pionierët që hapën rrugën për inteligjencën artificiale

Samsung nuk është i vetmi gjigant teknologjik që ndalon përdorimin e ChatGPT dhe mjeteve të ngjashme midis punonjësve; Amazon lëshoi një paralajmërim të ngjashëm për stafin në janar. Gjigandi i shitjes me pakicë në internet informoi punëtorët e tij që të mos ndajnë asnjë kod ose informacion konfidencial në lidhje me kompaninë me ChatGPT, pasi thuhet se kompania zbuloi shembuj të përgjigjeve ChatGPT që ngjanin me të dhënat e brendshme të Amazon.

Në shkurt, JPMorgan Chase gjithashtu kufizoi shumë përdorimin e ChatGPT nga stafi i saj, mes shqetësimeve se mund të përballet me rreziqe të mundshme rregullatore që lidhen me ndarjen e informacionit të ndjeshëm financiar. Shpejt, bankat e tjera të mëdha amerikane – duke përfshirë Bank of America, Citigroup, Deutsche Bank, Wells Fargo dhe Goldman Sachs – ndoqën të njëjtin shembull.

Pavarësisht shqetësimeve të vazhdueshme, disa vende pune kanë filluar të integrojnë mjete gjeneruese të AI në rrjedhën e tyre të punës. Muajin e kaluar, Goldman Sachs – një nga bankat që kufizoi përdorimin e ChatGPT – zbuloi se po përdorte mjete gjeneruese të AI për të ndihmuar zhvilluesit e saj të softuerit të shkruanin dhe testonin kodin. Megjithatë, kompania, nuk përmendi se cilin mjet apo shërbim specifik po përdorte.

Firma konsulente e menaxhimit Bain & Company gjithashtu njoftoi në fillim të këtij viti se po integronte mjetet gjeneruese të OpenAI në sistemet e saj të menaxhimit. Të hënën, CEO i IBM, Arvind Krishna tha se kompania do të ndalojë punësimin e njerëzve për punë që mund të bëhen nga mjetet e AI.

Forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0