Samsung Kryen me Sukses Provën e Prototipit 5G me Korporatën e Komunikimit China Mobile - Business Magazine Albania

Samsung Kryen me Sukses Provën e Prototipit 5G me Korporatën e Komunikimit China Mobile


Samsung Electronics deklaroi sot se ka kryer me sukses provën e prototipit 5G me Institutin e Kërkimeve Mobile të Kinës (CMRI), që shënon një moment historik të bashkëpunimit midis dy kompanive që kur Samsung u bë anëtar i Qendrës Inovative China Mobile 5G në Qershor të vitit 2016.

Gjatë provës së 5G në Pekin, teknologjitë kryesore si moduli hapësinor dhe FBMC (Filter Bank Multicarrier) janë provuar për frekuencat e ulëta (3.5GHz), dhe u testuan performanca e kalimit, emetimi në dalje. Me sistemin e prototipit 5G të frekuencës super të lartë të Samsung dhe pajisjet e përshtatura nga teknologjia e avancuar e rrezeformimit, Samsung dhe “Instituti Kërkimor China Mobile” kanë kërkuar të verifikojnë së bashku përformancën e teknologjisë së Valës mm si dhe karakteristikat e frekuencës, duke përfshirë këtu lëvizshmërinë, pikun e kalimit, kapacitetin e planifikimit të shumë-përdoruesve si dhe trasmisionis e brendshëm të Valës mm, humbjen e depërtimit, etj.

“Pas shumë vitesh kërkimi dhe zhvillimi, Samsung ka akumuluar një pasuri të teknologjisë dhe eksperiencës lidhur me teknologjinë dhe zhvillimin e produktit 5G,” tha Dai Jun Zhang, Zëvendës Presidenti dhe Kreu i Institutit R&D të Samsung në Kinë – Pekin. “Për të përshpejtuar realizimin e standartizimit dhe komercializimit të 5G në Kinë, ne do të vazhdojmë të forcojmë përpjekjet tona të përbashkëta me qeverinë e Kinës, gjithashtu dhe me operatorët në të ardhmen.”

Që nga fundi i viteve 2000, Samsung vazhdimisht ka investuar në R&D për teknologjitë kryesore 5G dhe që prej vitit 2014, është fokusuar kryesisht në teknologjitë e komercializimit 5G. Përmes përpjekje të tij, Samsung ka arritur momente të rëndësishme në zhvillimin e teknologjisë 5G, duke përfshirë demostrimin i kalimit në një rrjet multiqelizor të Valës mm dhe teknologjiq me Frekuencat Radio (RF) thelbësore për minimizimin e pajisjeve dhe aparaturave. Samsung gjithashtu ka luajtur një rol kyç duke kontribuar në formimin e standardeve 3GPP dhe përpjekjeve për një standard global dhe të unifikuar 5G, i cili pritet të finalizohet në vitin 2018.

Rreth Samsung Electronics Co, Ltd

Samsung Electronics Co, Ltd frymëzon botën dhe modelon të ardhmen me ide dhe teknologji transformuese. Kompania po ripërcakton botën e TV-ve, telefonëve inteligjentë, pajisjeve që vishen, tabletëve, kamerave, pajisjeve dixhitale, printerave, pajisjeve mjekësore, sistemeve të rrjetit dhe zgjidhjeve për gjysëmpërçues dhe LED. Për të rejat më të fundit, ju lutem vizitoni redaksinë e lajmeve të Samsung në news.samsung.com.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0