Samsung konfirmon lajmin. Galaxy S9 do të prezantohet më 25 shkurt!

Samsung konfirmon lajmin. Galaxy S9 do të prezantohet më 25 shkurt!


Samsung ka konfirmuar se do të zbulojë smartphonin e saj të ri, Galaxy S9, në 25 Shkurt, në panairin e Mobile World Congress, në Barcelonë.

Kompania po promovon eventin duke reklamuar një kamera të re. Flitet se S9, do të përmbajë sensorët e rinj ISOCELL, karakteristikat e të cilave gjenden të detajuara në faqen zyrtare të Samsung.

Një nga katër sensorët ISOCELL, thuhet se do të arrijë të bëjë fotografi më të mira, në kushte të mungeses së ndriçimit, duke bashkuar katër piksela të afërt, në një piksel më të madh, duke lejuar kështu që të kapen më shumë detaje. Një tjetër është i aftë të fokusojë në mënyrë të shpejtë dhe të xhirojë video në Full HD me 480 korniza për sekond, si dhe video në slow motion, pra të ngadalësuara.

Flitet gjithashtu se S9, do të ketë një kamera të pasme prej 12 megapiksel, me mundësi hapje 1.5f dhe 2.4f. Një hapje më e vogël, do të thotë se një sasi më e madhe drite, ka mundësinë të godasë sensorët, gjë që sjell një efekt thellimi të fushës, shpejtësi më të lartë shkrepjeje dhe më pak tronditje gjatë xhirimeve të skenave të shpejta.

Samsung, do të ketë mjaft punë për të bërë, në mënyrë që të mundë kokurrencën e Google Pixel 2, Huawei Mate 10 si dhe të Iphone X, përsa i përket performancës së kamerave. Fatmirësisht, kemi disa muaj kohë për të parë nëse këto zëra do rezultojnë të vërteta.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0