Samiti Dixhital çon Kosovën në Beograd


Ministri i Zhvillimit Ekonomik Valdrin Lluka ka nënshkruar marrëveshjen në emër të Kosovës për uljen e Tarifave Roaming në rajonin e ballkanit. Përkrah 5 zyrtarëve të vendeve të tjerta të Ballkanit ai e nënshkroi marrëveshjen në Beograd.

Në samitin dixhital për Ballkanin Perëndimor, nga Kosova po marrin pjesë gjithashtu edhe 5 sipërmarrës të rinj kosovarë, të cilët janë përzgjedhur për idetë e tyre inovative.

Qendra e inovacionit të kosovës ka publikuar fotot pjesmarrësve nga kosova në Samitin dixhital që mbahet me 4-5 prill. Videosinteza, Blocknify, The Interview App, Scooler, Moms Food & Tratics, janë bizneset startup nga Kosova pjesmarrëse në Samit.

Lexo: 6 startup-e nga Kosova pjesë e Samitit Dixhital të Ballkanit Perëndimor

Pjesë e këtij samite, janë përfaqësues të 6 vendeve të rajonit të Ballkanit si dhe mbështetës të organizatave dhe kompanive më të mëdha në këtë fushë.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale