Salca sekrete për suksesin sipërmarrës. Pse biznesi juaj ka nevojë për një ekip të ndryshëm tani! - Business Magazine Albania

Salca sekrete për suksesin sipërmarrës. Pse biznesi juaj ka nevojë për një ekip të ndryshëm tani!

sipërmarrje

Keni menduar ndonjëherë pse disa biznese janë thjesht “në pikë”, ndërsa të tjera vazhdojnë të humbasin në treg? Nuk është produkti, apo edhe shërbimi në çdo kohë. Ndonjëherë, janë njerëzit ata që kanë rëndësi, e thënë ndryshe një ekip i larmishëm.

Për sa i përket sipërmarrjes, diversiteti nuk është vetëm një nga ato fjalë të njohura, është mjeti juaj më i besueshëm. Ju bën të dalloheni, ju ndan nga të tjerët dhe ju lejon të shkëlqeni. Prandaj, ia vlen të eksplorohet pse ndërtimi i një ekipi të larmishëm nuk duhet të konsiderohet thjesht një opsion. Duhet të konsiderohet një domosdoshmëri, ja përse:

  • Bashkoni perspektiva të ndryshme

Perspektivat dhe përvojat e ndryshme të ekipeve të ndryshme i bëjnë ato qendra të fuqishme të inovacionit. Kur kombinoni prejardhje, përvoja dhe pikëpamje të ndryshme, nuk jeni thjesht duke shtuar, ju po rrisni mundësitë që ekipi juaj të jetë krijues. Ka lindur një përzierje diversiteti, kreativiteti dhe inovacioni, të cilat mund t’ju ndihmojnë të dalloheni në një treg të mbushur me njerëz.

  •  Vendimmarrja bëhet shumë më e mirë

Puna në një ekip multidisiplinar ofron një bazë të gjerë të perspektivave të mundshme gjatë procesit të vendimmarrjes, ku zgjedhjet përfundimtare duhet të jenë gjithëpërfshirëse, të balancuara dhe më e rëndësishmja, efektive. Është pothuajse si të kesh një grup të brendshëm konsulence!

  • Pasqyroni dhe përfshini tregun

Klientët që keni janë të ndryshëm. Pse mos të merrni një ekip që pasqyron këtë diversitet? Një ekip me një sfond të ndryshëm mund të jetë me vlerë të konsiderueshme, duke ofruar njohuri të thelluara në segmente të ndryshme të tregut, duke përmirësuar kështu aftësinë e biznesit për t’u lidhur me publikun. Është një formulë e drejtpërdrejtë: Ngrini njohuritë tuaja të tregut në nivelin tjetër dhe shërbejini më të mirën tregut tuaj.

  • Magnet talentesh

Profesionistët e nivelit të lartë lidhen me kompanitë që vlerësojnë shumë diversitetin dhe përfshirjen. Ju nuk po siguroni vetëm një vend pune multikulturor, por gjithashtu krijoni një normë të re që do të jetë një magnet për kandidatët më të mirë në industri. Është një propozim unik shitjeje që në fund do të jetë marka tregtare e markës suaj.

  • Rritja e kënaqësisë së punonjësve dhe mbajtja e punonjësve

Punonjësit që janë të angazhuar dhe pjesë e një kulture që i bën ata të ndihen të vlerësuar dhe të dëgjuar do të kenë sukses dhe do të lulëzojnë. Një ekip me prejardhje dhe identitete të ndryshme krijon automatikisht një ndjenjë përkatësie për anëtarët e tij, gjë që promovon kënaqësinë e punonjësve dhe ndihmon në mbajtjen e tyre. Punonjësit e gëzuar dhe produktiv nuk janë vetëm ambasadorët më të mirë të markës, por ata gjithashtu shumëfishojnë fitimet tuaja.

  • Rritja e aftësive për zgjidhjen e problemeve

Diversiteti është shumë më tepër sesa thjesht një përfaqësim i mënyrës se si dukeni. Ai sjell një sërë qasjesh për zgjidhjen e problemeve në tryezë. Secili anëtar i ekipit mund të zotërojë një gamë të gjerë grupesh, aftësish të tilla, të cilat mund t’i lejojnë ekipit të trajtojë problemet nga këndvështrime të ndryshme në të njëjtën kohë dhe si pasojë të zbulojë zgjidhje që shumica e njerëzve nuk i dinë.

  • Perspektiva globale për suksesin global

Në një botë ku globalizimi po forcohet çdo ditë, përbërja e një ekipi me prejardhje të ndryshme kulturore është aksesi juaj drejt suksesit në nivel botëror. Ata mund të kapërcejnë pengesat ndërkulturore dhe të zotërojnë tregjet globale për t’i riformuluar problemet si shanse ekonomike.

  • Qëndrueshmëri si kurrë më parë

Shumëllojshmëria e pikëpamjeve në një ekip e bën atë një ekip të fortë. Për shkak të pikëpamjeve të ndryshme kulturore dhe aftësive të tyre, ata mund të përshtaten shpejt dhe të bëhen më të zbatueshëm pas një goditjeje. Kjo përshtatshmëri është një faktor që është i domosdoshëm sot për shkak të ndryshimit të vazhdueshëm të mjedisit të biznesit.

  • Udhëheqja etike dhe përgjegjësia e korporatës

Udhëheqja etike dhe përgjegjësia sociale e korporatës janë bërë gjithashtu pjesë përbërëse e operacioneve të biznesit. Mbledhja e një ekipi të ndryshëm të veçantë nuk është vetëm i mirë për biznesin, por është mënyra e duhur për të bërë gjërat. Ai qëndron për etikën dhe parimet sociale të trajtimit të barabartë dhe mbështet imazhin dhe reputacionin e markës suaj.

  • Performanca financiare për ta pasur zili

Studimet vazhdojnë të portretizojnë se ekipe të ndryshme performojnë mirë dhe janë të lidhur me rezultate më të mira financiare. Diversiteti nuk është vetëm një përgjegjësi morale, por edhe një përgjegjësi financiare. Dhe kështu, si siguroni që koncepti juaj të bëhet realitet? Jini të rreptë me procesin e punësimit që po përdorni. Shikoni gjithashtu pellgjet e krijimtarisë. Ndërtoni një mjedis gjithëpërfshirës ku pamjet e ndryshme jo vetëm që lejohen, por edhe vlerësohen. Ofroni programe trajnimi dhe zhvillimi që lejojnë të gjithë popullsinë të tregojë talentin e tyre dhe të ndajë cilësitë e tyre.

Të kesh një ekip të larmishëm është thelbësore për suksesin e vazhdueshëm dhe inovativitetin e çdo organizate në një mjedis dinamik biznesi. Ky është inkurajim për një ambient pune që reflekton botën e gjithësecilit, duke u mbështetur më pas nga përvoja, perspektiva dhe aftësitë për të rritur më tej biznesin tuaj.

entrepreneur.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0