Rutina e mbrëmjes së Richard Branson

Rutina e mbrëmjes së Richard Branson


Edhe pse njihem si njeri i paparashikueshëm, sepse jam gjithmonë gati për aventura dhe me pëlqen një rrezik i llogaritur, unë kam një rutinë mëngjesi dhe darke. Organizimi më ndihmon të nis dhe mbaroj ditën i fokusuar dhe të arrij gjërat që dëshiroj. Kjo është rutina ime e mbrëmjes, të cilën dua ta ndaj me ju.

Kur jam duke udhëtuar nëpër botë për të vizituar bizneset tona Virgin, së bashku më gruan time dhe miq të ftuar, unë gjithmonë e mbyll ditën me një darkë të denjë.

Tavolina e darkës është vendi i duhur për diskutime dhe të qeshura pafund. Nuk e di se sa shumë ide janë diskutuar në tavolinën e darkës në ishullin Necker, disa prej të cilave tani po e drejtojnë Virgin të ecë përpara.

rutina-mbremjes-se-richard-branson-businessmag

Kur unë udhëtoj, më pëlqen të ftoj për darkë njerëz të fushës së biznesit dhe njerëz që e duan ndryshimin, në mënyrë që të mësoj më shumë rreth mjedisit kulturor dhe social të vendeve ku Virgin operon. Është shumë e rëndësishme për mua si drejtues biznesi të vendos gishtin atje ku duhet dhe të di për çfarë po flas.

Pas darkës, më pëlqen të zhvendosem në një vend të qetë me një filxhan çaj dhe të shkruaj ndonjë email të shpejtë apo të futem në rrjetet sociale. Kur e mbyll ditën duke lexuar feedbackun e njerëzve në Facebook, Twitter dhe Instagram ndihem i përulur. Por unë sigurohem të largohem nga bota dixhitale përpara se të fle gjumë, në mënyrë që truri im të freskohet.

rutina-mbremjes-se-richard-branson-businessmagNëse kam më shumë kohë, unë lexoj ose shoh ndonjë dokumentar, për t’u relaksuar dhe për të shlodhur trurin për një gjumë më të mirë. Dritat fiken në orën 11. Zakonisht më nevojiten pesë deri në gjashtë orë për të qenë sa më produktiv.

/Virgin

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0