Rutina e mbrëmjes së Richard Branson


Edhe pse njihem si njeri i paparashikueshëm, sepse jam gjithmonë gati për aventura dhe me pëlqen një rrezik i llogaritur, unë kam një rutinë mëngjesi dhe darke. Organizimi më ndihmon të nis dhe mbaroj ditën i fokusuar dhe të arrij gjërat që dëshiroj. Kjo është rutina ime e mbrëmjes, të cilën dua ta ndaj me ju.

Kur jam duke udhëtuar nëpër botë për të vizituar bizneset tona Virgin, së bashku më gruan time dhe miq të ftuar, unë gjithmonë e mbyll ditën me një darkë të denjë.

Tavolina e darkës është vendi i duhur për diskutime dhe të qeshura pafund. Nuk e di se sa shumë ide janë diskutuar në tavolinën e darkës në ishullin Necker, disa prej të cilave tani po e drejtojnë Virgin të ecë përpara.

rutina-mbremjes-se-richard-branson-businessmag

Kur unë udhëtoj, më pëlqen të ftoj për darkë njerëz të fushës së biznesit dhe njerëz që e duan ndryshimin, në mënyrë që të mësoj më shumë rreth mjedisit kulturor dhe social të vendeve ku Virgin operon. Është shumë e rëndësishme për mua si drejtues biznesi të vendos gishtin atje ku duhet dhe të di për çfarë po flas.

Pas darkës, më pëlqen të zhvendosem në një vend të qetë me një filxhan çaj dhe të shkruaj ndonjë email të shpejtë apo të futem në rrjetet sociale. Kur e mbyll ditën duke lexuar feedbackun e njerëzve në Facebook, Twitter dhe Instagram ndihem i përulur. Por unë sigurohem të largohem nga bota dixhitale përpara se të fle gjumë, në mënyrë që truri im të freskohet.

rutina-mbremjes-se-richard-branson-businessmagNëse kam më shumë kohë, unë lexoj ose shoh ndonjë dokumentar, për t’u relaksuar dhe për të shlodhur trurin për një gjumë më të mirë. Dritat fiken në orën 11. Zakonisht më nevojiten pesë deri në gjashtë orë për të qenë sa më produktiv.

/Virgin

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale