Rritja e kërkesës për pajisje elektronike në Kosovë, bankat subvencion me norma minimale - Business Magazine Albania

Rritja e kërkesës për pajisje elektronike në Kosovë, bankat subvencion me norma minimale


Për blerje të pajisjeve të ndryshme elektronike deri në 1,000 euro, shuma e interesit bankar vjetor ka rënë në vetëm 16 euro.
Kreditë që dikur ishin malli më i shtrenjtë në Kosovë, ngadalë po shkojnë duke u liruar.

Derisa bankat kujdesen të ruajnë stabilitetin e tyre financiar popullariteti i telefonave të mençur mobil dhe televizorëve, por edhe kërkesa e madhe për modelet e reja të laptopëve dhe kompjuterëve tabletë ka bërë që në tregun kosovar të ofrohen mundësi të reja të kredive konsumuese me norma shumë më të ulëta të interesit, sesa ato në rajon.

Në njërën prej kredive të fundit konsumuese që po ofrohet në treg, për blerje të pajisjeve të ndryshme elektronike në vlerën që arrin 1,000 euro, shuma e interesit bankar vjetor ka rënë në vetëm 16 euro për një vit, pas subvencionimit të normës së interesit që NLB dhe Gama kanë bërë për konsumatorët e kësaj të fundit.

Ky trend i ofrimit të normës më të ulët të kamatës është filluar nga kompania Gama Electronics. Importuesi i madh i pajisjeve elektronike të markave më të mëdha të tregut botëror – Gama Electronics ka promovuar një mundësi për blerje të produkteve të ndryshme të saj me këste – televizorë të mençur, telefona mobilë, tabletë nga Samsung, laptopë nga Lenovo dhe shumë produkte tjera, për të cilat norma e interesit në fund të vitit është më e ulët.

Mentor Hajdini, përfaqësuesi i Gama Electronics tha se “jemi shumë të vetëdijshëm për kërkesën dhe nevojën e madhe të produkteve të konsumit elektronik, por edhe për pamundësinë e shumë blerësve që produktet tona t’i blejnë me para kesh. Për këtë ne e kemi ofruar një mundësi të lehtë dhe shumë të volitshme që shumicën e produkteve tona konsumatorët t’i blejnë pa u ngarkuar me norma të larta të interesit. Me plotësimin e një aplikacioni të vetëm, konsumatorët tanë marrin gjithçka që u duhet në vlerë prej 1,000 euro, për vetëm 16 euro interes vjetor.”

Kjo është norma më e ulët e interesit të një kredie konsumuese në Kosovë, dhe mbase shërben si një sinjal pozitiv i cili paralajmëron ulje të mëtejme të normave të interesit në tregun tonë, së paku për produktet për të cilat ka kërkesë të madhe në tregun kosovar.

Siç dihet, Kosova është njëra ndër vendet me popullsinë më të re në Evropë dhe kërkesa për pajisjet elektronike është gjithnjë në rritje, sidomos kur shkalla e depërtimit të internetit dhe e përdorimit të pajisjeve të mençura është në rritje të shumëfishtë nga viti në vit.

 

/Telegrafi/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0