Rritet paga minimale në vend. Përgjysmohen taksat për disa kategori të punësuarish - Business Magazine Albania

Rritet paga minimale në vend. Përgjysmohen taksat për disa kategori të punësuarish

Nga 1 prilli paga minimale në vend do të jetë 32 mijë lekë nga 30 mijë lekë që është aktualisht.Vendimi i Këshillit të Ministrave i parashikuar për të hyrë në fuqi në korrik të këtij viti u zhvendos në kohë, për të përballuar krizën e rritjes së çmimeve si paketë e Rezistencës Sociale të hartuar nga qeveria.

Janë rreth 71 500 të punësuar me këtë nivel pagash, ndërsa ndryshimet do të ketë edhe për kategori të tjera.

Qeveria ka vendosur edhe për të punësuarit me paga nga 40-50 mijë lekë, që t’i përgjysmohet norma tatimore. Ky tatim llogaritet dhe mbahet nga kompanitë aktualisht, ndërsa nuk dihet ende nëse do të reflektohet te pagat e punëmarrësve. Në këtë fashë përfitojnë 58 mijë individë.

Ndryshimet prekin edhe 5900 punonjës që i përkasin fashës 150 mijë- 200 mijë lekë në muaj.

Lexo edhe: Banka e Shqipërisë rrit normat e interesit. Kreditë dhe kursi i këmbimit pritet të pësojnë luhatje

Nga aplikimi i këtyre ndryshimeve ligjore rezulton me një efekt negativ në buxhetin e shtetit me -1.37 miliardë lekë në vit. Kjo masë shihet si mbështetëse ndaj shtresës së mesme dhe lehtësimin e profesionistëve, të cilët merrnin paga deri në 200 mijë lekë, por paguanin një tatim të rëndë.

Shpeshherë kjo skemë e pavaforshme e tatimit progresiv ka dërguar edhe në evazion fiskal nga shumë profesionistë, të cilët hapnin biznese me NIPT-e personale dhe deri në 10 milionë lekë xhiro nuk paguanin asnjë taksë në shtet.

Qeveria gjithashtu vitin e kaluar ka prezantuar edhe një ndryshim të ri, për tatimin e pagave, ku të gjithë ata që janë të dypunësuar, duhet të plotësojnë një deklaratë vjetore të ardhurash dhe të llogarisin diferencën e tatimeve të papaguara.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0