Rriten të ardhurat në buxhet gjatë gushtit. Ministria realizon mbi 100% të planit - Business Magazine Albania

Rriten të ardhurat në buxhet gjatë gushtit. Ministria realizon mbi 100% të planit

Ministria e Financave dhe Ekonomisë njofton se të ardhurat totale për 8-mujorin e vitit 2022 u realizuan në masën 376 miliardë Lekë ose 100.4% të planit të parashikuar. Krahasuar me të njëjtën periudhë të një vit më parë, ky dikaster thekson se të ardhurat u rritën me 15.9% ose 51.6 miliardë Lekë.

Shpenzimet e përgjithshme publike, për periudhën 8 mujore të vitit 2022, arritën në rreth 361.66 miliard Lekë me një realizim në masën 96.6% të planit, ndërkohë që krahasuar me të njëjtën periudhë të 2021, duke rezultuar rreth 1.4% më i lartë ose rreth 5.08 miliard Lekë më shumë.

Ministria e Financave dhe Ekonomisë nënvizon se është duke punuar për të ruajtur të gjitha parametrat fiskalë, si dhe ritmin e rritjes së qëndrueshme të ardhurave.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0