Rreth 4,000 punonjës të kompanisë amerikane WeWork, janë pushuar nga puna


Disa muaj më parë, këta punonjës të zgjuar, ambiciozë po punonin për një kompani që cilësohej si një ndër startup-et më të mira në botë, duke e parashikuar veten si pjesë e një transformimi masiv të punës në shekullin XXI.

Pastaj, për shkak të vendimeve të marra nga menaxhmenti dhe mbivlerësimit të tepërt nga investitorët, ata papritmas mbetën të papunë. Imagjinoni bisedat që do të zhvillojnë këtë javë me familjen dhe miqtë e tyre.

Kjo është një histori e zymtë që asnjë themelues biznesi nuk duhet ta harrojë. Kompania WeWork promovoi një kulturë të punës shumë kreative, autonome, por Neumann dhe ekipi i tij ekzekutiv i zgjedhur nuk u kujdesën sa duhet për ekipin e tyre. Ata ofruan shumë gjëra interesante, madje organizuan edhe një kamp veror! Por ata nuk ofruan gjërat më të rëndësishme: ndershmërinë, empatinë dhe kujdesin. Ata harruan se punonjësit e tyre janë gjëja më thelbësore për suksesin e kompanisë.

Gjithsesi, krijoni një kulturë argëtuese, nëse kjo ju përshtatet juve dhe biznesit tuaj, por kurrë mos harroni se punonjësit tuaj e përshtasin jetën e tyre rreth kompanisë tuaj. Në rastin e WeWork, ishin 12.500 njerëz që mbështeteshin në këtë kompani për të mbajtur veten dhe familjet e tyre.

Inc

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale