Rregulli nr.1 në biznes: Respekto kohën e gjithëkujt! -

Rregulli nr.1 në biznes: Respekto kohën e gjithëkujt!

rregulli i parë në biznes; respektoni kohen e gjithkujt

Si lider, gjithçka që thoni dhe bëni bëhet pjesë e kulturës së kompanisë suaj, pavarësisht nëse dëshironi apo jo. Sa herë që paraqiteni vonë në një takim, ose humbisni një orar të caktuar , ekipi juaj po shikon dhe mban shënime. Kur flasim për kohën, duhet të jeni ju i pari që duhet ta respektoni.

Por, nga ana tjetër, sa herë që bëni një përpjekje të qëllimshme për të vepruar në një mënyrë të caktuar përballë stresit ose krizave, ekipi juaj gjithashtu do të marrë ato sjellje dhe do të veprojë në përputhje me rrethanat kur përballet me sfida të ngjashme.

Pra, ju jeni në një vend shumë të rëndësishëm në kulturën e kompanisë. Dhe sot, unë do të diskutojmë tre vende ku sjellja juaj bën një ndryshim të madh në kulturën e kompanisë suaj.

Takimet

Si pronar  biznesi, kalendari juaj zakonisht është ai që mbushet i pari. Ju jeni i kërkuar gjatë gjithë kohës  dhe mund të gjendeni duke kaluar nga takimi në takim gjatë gjithë ditës me pak kohë midis tyre. Dhe për shumë persona, kjo është një arsye e përsosur për tu vonuar “me stil”.

Por, sjellja juaj në lidhje me takimet luan një rol të madh në mënyrën se si të tjerët në kompani i përcjellin takimet gjithashtu. Prandaj, rregulli e parë që duhet ndjekur  është të keni respekt për kohën e të gjithëve. Pavarësisht nëse jeni në takim me një furnizues të ri, menaxherin e marketingut tuaj ose një klient të ri, ata të gjithë  morën kohën nga dita e tyre për të takuar me ju në një orar të përcaktuar. Prandaj, ju duhet të tregoni të njëjtën respekt duke siguruar që të jeni në kohë.

Lexo edhe: Përdoruesit në Twitter nuk do të kenë qasje më në postimet e platformës pa u kyçur në llogaritë e tyre

Projektet

Dëshironi të siguroheni që anëtarët e ekipit tuaj të plotësojnë afatet dhe detyrat e paravendosura? Bëni që respektimi i afateve të jetë një prioritet i lartë për ju. Nëse ekipi juaj sheh se ju i jepni rendësi të madhe afateve, ata shpejt do të ndjekin të njëjtën sjellje. Nëse thoni se do të keni një raport ose një skedar për një bashkëpunëtor, a i plotësoni gjithmonë premtimin dhe ia jepni atij brenda kohës së caktuar? Nëse jo, është një zakon që duhet të filloni të punoni në të menjëherë.

Bisedat e vështira

Dhe zona e fundit ku koha ka rëndësi në lidhje me kulturën e kompanisë ka të bëjë me zhvillimin e bisedave të vështira. Askush nuk dëshiron të trajtojë tema të vështira, por si lider, ju jeni duke vendosur tonin për pjesën tjetër të kompanisë. Nëse Ana në departamentin e marketingut po has vështirësi me diçka, dhe ju vendosni ta shtyni diskutimin për shkak se është një bisedë e vështirë,ju  po ua thoni pjesës tjetër të ekipit se niveli i tyre i rehatit nuk është aq i rëndësishëm sa i juaji. Ata do të duhet të mbulojnë zbrazëtinë ose të përmbushin të metat për të mbuluar gabimet e Anës.

Në vend të kësaj, nëse vazhdoni bisedën shpejt dhe filloni të punoni drejt një zgjidhjeje, ekipi juaj do të kuptojë që kultura është e bazuar në respekt reciprok në të gjitha nivelet. Dhe ata do të bëjnë të njëjtën gjë kur ballafaqohen me çështje të ngjashme.

INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0