Rivlerësimi i pasurisë sërish me kosto 3%, në vend të 15%, deri në gusht


Prej ditës së sotme ka nisur rivlerësimi i pasurive përmes procedurave të aplikimnit tashmë edhe online. Procedurat e aplikimit janë: përmes sporteleve të Agjencisë së Shërbimeve të Integruara ose online në platformën e-Albania.

Artan Lame, drejtori iAgjencisë Shtetërorë të Kadastrës, ka theksuar gjatë një dalje për shtyp se afati nga dorëzimi i kërkesës deri në mbylljen e procedurës do të zgjatë 5 ditë”. Gjatë këtyre dy muajve shkurt dhe mars, prioritet do të kenë personat që kanë shtëpi në në shitje ose kërkojnë që të lenë pasurinë kolateral në bankë.

Sipas tij, “Përgjatë muajve Shkurt dhe Mars do të kryhen procesi i rivlerësimit për ata qytetarë që ju shërben në kuadër të ndjekjes së procedurave të tjera emergjente, si vendosja e pronës në bankë si kolateral apo me qëllim shitjen e pronës së tyre”.

Lame tha se procesi i rivlerësimit kësaj radhe do të ketë dy risi: Do të realizohet nëpërmjet aplikimeve online, duke shkurtuar burokracitë për qytetarët. Do të aplikohet edhe për pasuritë e legalizuara që janë në proces regjistrimi në Kadastër.

Kjo është hera e katërt që krijohet mundësia e rivlerësimit të pasurisë në formë të lehtësuar. Deri në fund të muajit Gusht qytetarët mund të paguajnë 3% të vlerës së pasurisë, nga 15% që normalisht në ligjështë aktualisht në ligj.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale