Rivali i Tesla shënon sukses në bursën e Wall Street. Merr shuma të mëdha nga investitorët - Business Magazine Albania

Rivali i Tesla shënon sukses në bursën e Wall Street. Merr shuma të mëdha nga investitorët

Rivian, një prodhues amerikan i automjeteve i specializuar në kamionët elektrikë, automjete sportive dhe furgona, njoftoi të martën se kishte mbledhur 11.9 miliardë dollarë në debutimin e tij në Wall Street.

Mbështetur nga Amazon dhe prodhuesi i automjeteve, Ford, Rivian vendosi çmimin e Ofertës së Parë Publike në 78 dollarë për aksion, sipas një njoftimi për shtyp, dhe do të emetojë 153 milionë aksione të reja të mërkurën, nga 135 milionë që ishin planifikuar fillimisht, për shkak të kërkesës së lartë nga investitorët.

Kjo përfaqëson një vlerësim prej 67.9 miliardë dollarësh nëse opsionet e aksioneve dhe aksionet e tjera të konvertueshme nuk merren parasysh.

Lexo edhe: Falimentoi gjatë pandemisë/ “Hertz” do të blejë 100 mijë Tesla për t’u rimëkëmbur

Shuma është më e lartë se ajo që priste kompania në fillim të nëntorit kur propozoi një ofertë midis 57 dhe 62 dollarëve për aksion.

Megjithëse kompania fillestare sapo ka hequr automjetet e saj të para nga linja e montimit, ajo vlen pothuajse po aq sa Ford, i cili ka një vlerësim prej 80 miliardë dollarësh dhe afër vlerësimit prej 85 miliardë dollarësh të General Motors, duke i garantuar asaj një hyrje të shkëlqyeshme në  Nasdaq me simbolin e shenjës RIVN.

Nga fundi i tetorit, Rivian kishte një porosi të mbetur prej 55,400 kamionësh elektrikë R1T, në foto dhe R1S që pret të dorëzojë deri në fund të 2023

Ajo njoftoi synimin e saj për të dalë publikisht në gusht dhe dorëzoi pickup-in e saj të parë, R1T, në shtator, me plane për të debutuar R1S SUV-në e saj në dhjetor.

Nga fundi i tetorit, ajo kishte një porosi të mbetur prej 55,400 R1T dhe R1S që pret të dorëzojë deri në fund të vitit 2023. Çmimet për kamionët elektrikë dhe automjetet sportive fillojnë nga rreth 70,000 dollarë.

Rivian gjithashtu planifikon të dorëzojë 100,000 furgona në Amazon deri në vitin 2030. Gjigandi i tregtisë elektronike ka një aksion prej 3.8 miliardë dollarësh në aksionet e preferuara të Rivian.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0