Falimentoi gjatë pandemisë/ "Hertz" do të blejë 100 mijë Tesla për t'u rimëkëmbur - Business Magazine Albania

Falimentoi gjatë pandemisë/ “Hertz” do të blejë 100 mijë Tesla për t’u rimëkëmbur

Hertz

Gjigandi i makinave me qira Hertz po bën një bast të guximshëm për automjetet elektrike, duke blerë 100,000 të tilla nga Tesla.

Blerjet e Hertz do të përbëhen nga Tesla Model 3, një sedan që është automjeti më i lirë aktualisht i disponueshëm nga prodhuesi i makinave elektrike. Lajmi i shitjes ngriti aksionet e Tesla-s dhe prodhuesit më të vlefshëm të automjeteve në botë arritën për një kohë të shkurtër një vlerë të paprecedentë të tregut prej 1 miliard dollarësh

Entuziazmi nuk ishte vetëm mbi vlerën monetare të shitjes – e cila është në miliarda – por për mënyrën se si mund të shërbente efektivisht si marketing për Tesla-n, duke marrë shumë më tepër amerikanë pas timonit të një automjeti elektrik për herë të parë.

Ndërkohë, lëvizja është gjithashtu një shtysë e madhe marketingu për Hertz, i cili po rindërtohet pas një falimentimi.

“Të dyja kompanitë do të përfitojnë nga kjo në mënyra që askush tjetër nuk e ka imagjinuar”, thotë Ivan Drury, një menaxher i lartë në kompaninë e informacionit të automobilave Edmunds.

Deri në fund të vitit të ardhshëm, automjetet elektrike do të përbëjnë më shumë se 20% të flotës globale të Hertz. Kjo është një përqindje e madhe, duke marrë parasysh se në pjesën më të madhe të botës, automjetet elektrike përfaqësojnë më pak se 3% të shitjeve të makinave të reja.

Burimi: NPR 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0