Rikthehet ankthi në Kinë. Shulan është Wuhan i ri

Shulan

Shqetësimi i autoriteteve lokale në Kinë është aktualisht Shulan, e banuar nga 700 mijë persona në provincën veri lindore të Jilin, në kufi me Rusinë dhe Korenë e Veriut.

Përhapja alarmante e infektimit në këtë qendër urbane ka nxitur institucionet të marrin masa drastike, të ngjashme me ato të vendosura në Hubei në fillim të vitit. Në gjigantin aziatik kanë rezultuar pozitivë deri më tani 82.960 persona, ndërsa personat e vdekur nga Covid janë 4.634.

Sipas “Il Sole 24 Ore”, vendimi i qeverisë për masa kaq të forta vjen pasi qyteti u cilësua si një vatër e re infeksioni, e përbërë nga një bërthamë personash që nuk kanë pasur kontakt me jashtë dhe as me sektorin sanitar, pra pa një ekspozim me rrezik.

Lexo: Prova të reja për vaksinë nga një partneritet amerikano-gjerman

Masat shtrënguese kundër kontaminimit, të ngjashme me ato në Wuhan, janë prezantuar nga mediat kineze. Këtu përfshihet plani i masave për bllokimin, ku janë rritur kontrollet për spostimet në të gjitha zonat e banuara.

Sipas vendimit të qytetit, “nuk mund të dilet nga blloqet rezidenciale, ku janë konfirmuar ose ka raste të dyshuara me koronavirus dhe nuk mund të hyjnë personat jorezidentë”. Për produktet bazë të domsdoshme, janë organizuar dorëzime në shtëpi”. Banorëve të pjesës tjetër të qytetit u lejohet të dalin vetëm për blerje të domosdoshme.

Në Shulan janë mbyllur shkollat dhe është pezulluar transporti publik. Zona vlerësohet të ketë qenë nën vrojtimin e autoriteteve shëndetësore duke nisur nga 10 Maji, që atëherë e cilësuar si zonë me rrezik të lartë për COVID.

The Guardian

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale