Richard Branson bën një hap me kompaninë e tij hapësinore që askush tjetër nuk e ka bërë » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 10/07/2019

Richard Branson bën një hap me kompaninë e tij hapësinore që askush tjetër nuk e ka bërë

Share
nga Eridon Elshani
Kor 10, 2019
-Manages Business Mag Kosovo
lexo me teper >

Miliarderi anglez Richard Branson është gati për të shkruar historinë në tregun e bursës: Kompania e tij Virgin Galactic planifikon të bëhet publike si kompania e parë e turizmit hapësinor këtë vit.

Ky veprim është planifikuar për gjysmën e dytë të vitit 2019, tha Branson të martën në kanalin financiar amerikan CNBC. Brenda një viti, do të përfundohen fluturimet e para në hapësirë ​​për konsumatorët. Branson pret që kompania të fillojë të gjenerojë të holla vetëm dy vjet pas premierës në bursë.

Virgin Galactic është në konkurrencë me Blue Origin dhe SpaceX

Para se aksionet të ofrohen publikisht, Virgin Galactic do të bashkohet me kompaninë Social Capital Hedosophia (SCH) të ish-menaxherit të Facebook-ut Chamath Palihapitiya. SCH do të mbajë 49 për qind të kompanisë e cila vlerësohet rreth 1.34 miliardë euro.

Virgin Galactic është në konkurrencë të ashpër me rivalët si Blue Origin të themeluesit të Amazon Jeff Bezos dhe SpaceX të drejtorit të Tesla Elon Musk, i cili gjithashtu dëshiron të transportojë turistë në hapësirë.

BusinessInsider