Restoranti më i vjetër në botë - Business Magazine Albania

Restoranti më i vjetër në botë

Ekziston një restorant që këtë vit feston 298 vjet aktivitet dhe është restoranti më i vjetër në botë ende në funksion, siç konfirmohet nga Rekordet Botërore Guinness. Sobrino de Botin është një restorant në Madrid, i themeluar në 1725 nga Cándido Remis.

Rekordet Botërore Guinness e njohin Sobrino de Botin si restorantin më të vjetër në botë. Restoranti është i famshëm për historinë e tij dhe atmosferën komode, me mure të mbuluara me fotografi dhe kujtime që datojnë shekuj më parë.

Kuzhina e restorantit është e famshme për specialitetet e saj të mishit të derrit të pjekur në skarë, duke përfshirë edhe cochinillo asado (derr i pjekur). Sobrino de Botin drejtohet nga brezi i katërt i familjes González, trashëgimtar i familjes.

Restoranti ruan ende furrën origjinale me dru. Shumë shkrimtarë të famshëm kanë shkruar për Sobrino de Botin: Galdós (Fortunata y Jacinta, Misericordia), Hemingway (Fiesta), Graham Greene (Monseñor Quijote), Gómez de la Serna (Greguerías) ose, aktualisht, María Dueñas ( El tiempo entre costuras). msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0