Rëndësia e një mentori dhe afërsia që duhet të keni me të

Rëndësia e një mentori dhe afërsia që duhet të keni me të


Një mentor i mirë ju frymëzon, zhvillon inteligjencën tuaj emocionale dhe ju ndihmon të jeni mendjehapur dhe pa komplekse. Ai nuk gjykon. Mentori ofron një hapësirë ​​të sigurt për të mësuar, eksperimentuar dhe shtruar pyetje, pa marrë parasysh se si do të gjykojnë të tjerët.

Në botën e korporatave, mentorimi rrit angazhimin e punonjësve dhe pasurimin me njohuri. Mentorimi i bën mirë kompanisë në fazat e hershme dhe i udhëzon drejtuesit në rrugën drejt suksesit. Ja disa mënyra se si të ndiheni më të afërt me mentorin tuaj dhe se çfarë t’i kërkoni atij.

Mentorë të ndryshëm, arsye të ndryshme

Të kesh më shumë se një mentor është me rrezik. Mentorët kanë aftësi të ndryshme, por ju duhet të komunikoni me ta atëherë kur e keni të nevojshme. Së pari, gjeni një mentor me të cilin identifikoheni. Kjo do të thotë të gjesh dikë që ka stil dhe mënyra të ngjashme me të tuat. Mentorimi do të jetë ndriçues për karrierë tuaj. Ju do të mësoni se si i përdorin aftësinë e tyre për të dalë nga situatat e ndërlikuara dhe t’i bëjnë gjërat të funksionojnë në favor të tyre. Mundësia e rritjes që ofrojnë do të jetë e jashtëzakonshme. Duke adoptuar një paketë të veçantë mjetesh për standardet e provuara dhe të vërteta, do të mësoni këshilla, truke dhe mënyra të reja për të kryesuar.

Mos detyroni

Gjetja e një mentori duhet të vijë si rezultat i një “pasioni”. Duhet të ketë diçka që ndez kur i takoni ata ose dëgjoni ato që ata kanë për të thënë. Ndoshta ju keni pasur një bisedë gjallëruese me ta në rrjetet sociale ose jeni impresionuar nga leximi i shkrimeve të tyre. Gjithmonë duhet të ketë diçka që do t’ju lidhë me mentorin tuaj, sepse do të frymëzoheni nga ai, do të bëni si ai.

Lexoni: Arti i Mentorimit: 3 hapat për krijimin e liderëve të biznesit

Jini të qartë kur pyesni

Pasi të keni përcaktuar se ekziston një prirje e ndërsjellë, pyesni nëse ata kanë kohën dhe prirjen për t’ju këshilluar. Sigurohuni të pyesni në mënyrë specifike për çfarë dëshironi të drejtoheni dhe se nga cilat aftësi të tyre doni të përfitoni. Jini fleksibël me pyetjen tuaj dhe sugjeroni që të dy të angazhoheni për një periudhë të vogël për të parë se si funksionon për të dy. Pasi të jeni në rrjedhën e plotë të mentorit, sigurohuni që të merrni parasysh marrëdhëniet tuaja dhe të vlerësoni se çfarë funksionon dhe çfarë mund të përmirësohet në intervale të rregullta.

Mendoni jashtë kornizave

Ju nuk keni nevojë të takoni një mentor në punë. Mund t’i takoni kudo. Nëse jeni origjinal në lidhjet tuaja me njerëzit, krijoni më shumë mundësi dhe jo vetëm mundësi për mentorim; por mundësi për partneritete biznesi, punonjës të mundshëm dhe madje edhe investime. Linjat midis punës dhe lojës janë të paqarta për çdo sipërmarrës, kështu që mbani vesh në bisedat me mentorët në çdo kohë.

Forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0