Raportohet se Apple po zhvillon çipe për të përmirësuar Inteligjencën Artificiale në qendrat e të dhënave - Business Magazine Albania

Raportohet se Apple po zhvillon çipe për të përmirësuar Inteligjencën Artificiale në qendrat e të dhënave

Apple

Është raportuar se Apple ka zhvilluar çipa për të drejtuar softuerin e inteligjencës artificiale në qendrat e të dhënave. Projekti ACDC (Apple Chips in Data Center), i cili ka qenë në punë për disa vite, nuk duket se ka një afat kohor të qartë.

Prodhuesi i iPhone ka punuar me Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. për projektimin dhe prodhimin e çipit, megjithëse mbetet e pasigurt nëse përpjekjet kanë dhënë ndonjë rezultat pozitiv, thuhet në raport.

WSJ tha se çipi i serverit të Apple ka të ngjarë të përqendrohet në konkluzionet e AI, në vend të trajnimit të modeleve të AI, një fushë për të cilën ekspertët kanë thënë se do të vazhdojë të dominohet nga gjigandi amerikan i çipave Nvidia. Në AI, përfundimi është procesi që përdorin modelet e trajnuara të mësimit të makinerive për të nxjerrë përfundime nga të dhënat krejt të reja. Kompani të tjera të mëdha të teknologjisë, si Google, kanë investuar në zhvillimin e çipave të tyre të serverëve të konkluzioneve të AI si pjesë e përpjekjeve për t’u shkëputur nga projektuesit e çipave.

Ekspertët kanë vënë në dukje se Apple ka mbetur prapa në garën e AI, ndërsa rivalët si Microsoft kanë investuar miliarda në teknologjinë dhe infrastrukturën e AI.

CEO Tim Cook ka thënë se kompania ishte “investuar në mënyrë të konsiderueshme” në teknologji dhe do të bënte një njoftim të lidhur me AI më vonë këtë vit. Analistët presin që kompania të bëjë njoftimin në Konferencën e saj Botërore të Zhvilluesve të planifikuar për në qershor.

Në thirrjen e fundit të fitimeve tremujore të Apple, Cook u tha investitorëve se kompania po vazhdonte të investonte në AI.
“Ne besojmë në fuqinë transformuese dhe premtimin e AI dhe besojmë se kemi avantazhe që do të na dallojnë në këtë epokë të re”, tha ai.

Fitimet fiskale të Apple për tremujorin e dytë i kaluan pritshmëritë, pavarësisht se të ardhurat e përgjithshme ranë me 4% mes rënies së shitjeve të iPhone. Kompania njoftoi gjithashtu një blerje aksionesh prej 110 miliardë dollarësh, më e madhja në historinë e saj, duke rezultuar në një rritje të çmimit të aksionit.

cnbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0