Qyteti antik romak zbulohet nëpërmjet një radari të sofistikuar

Për herë të parë, arkeologët në Universitetin e Kembrixhit dhe Universitetin Ghent në Belgjikë kanë përdorur radarin depërtues të tokës (GPR) për të krijuar një hartë të plotë dhe të detajuar të Falerii Novi në Itali. E vendosur rreth 50 km (31 milje) në veri të Romës dhe e pushtuar për herë të parë në 241 para Krishtit, Falerii Novi mbijetoi në periudhën mesjetare deri rreth 700 pas Krishtit. Sipas studiuesve ishte sa rreth gjysma e madhësisë së Pompeit. “Ata zbuluan një kompleks banjash, tregu, tempulli, një monument publik, ndryshe nga çdo gjë që është parë, madje edhe rrjetin e tubacioneve të ujit në qytet”, njoftoi Universiteti i Kembrixhit.

GPR punon duke kapërcyer valët e radios nga objektet dhe përdor “jehonën” për të ndërtuar një pamje në thellësi të ndryshme. Arkeologët besojnë se kjo mund të revolucionarizojë kuptimin tonë për vendbanimet antike, duke bërë të mundur që të eksplorojnë zona më të mëdha në rezolucion më të lartë, përfshirë ato që nuk mund të gërmohen, sepse janë bllokuar në struktura moderne.

Profesori Martin Millett, nga fakulteti i klasikës i Universitetit të Kembrixhit, tha: “Niveli mahnitës i detajeve që kemi arritur në Falerii Novi, dhe tiparet befasuese që GPR ka zbuluar, sugjerojnë që ky lloj studimi mund të transformojë mënyrën se si arkeologët hulumtojnë sitet urbane si njësi totale “.

Në vend që të kryente gërmimet arkeologjike tradicionale për të zbuluar sekretet e Falerii Novi, ekipi vëzhgoi 30.5 hektarë (75 hektarë) brenda mureve të qytetit – diçka më pak se gjysma e madhësisë së Pompei.

Prof Millett dhe kolegët e tij tashmë e kanë përdorur GPR për të studiuar Interamna Lirenas në Itali, dhe në një shkallë më të vogël, Alborough në North Yorkshire, por ata tani shpresojnë ta përdorin në vende shumë më të mëdha.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale