Qyteti antik romak zbulohet nëpërmjet një radari të sofistikuar - Business Magazine Albania

Qyteti antik romak zbulohet nëpërmjet një radari të sofistikuar

Për herë të parë, arkeologët në Universitetin e Kembrixhit dhe Universitetin Ghent në Belgjikë kanë përdorur radarin depërtues të tokës (GPR) për të krijuar një hartë të plotë dhe të detajuar të Falerii Novi në Itali. E vendosur rreth 50 km (31 milje) në veri të Romës dhe e pushtuar për herë të parë në 241 para Krishtit, Falerii Novi mbijetoi në periudhën mesjetare deri rreth 700 pas Krishtit. Sipas studiuesve ishte sa rreth gjysma e madhësisë së Pompeit. “Ata zbuluan një kompleks banjash, tregu, tempulli, një monument publik, ndryshe nga çdo gjë që është parë, madje edhe rrjetin e tubacioneve të ujit në qytet”, njoftoi Universiteti i Kembrixhit.

GPR punon duke kapërcyer valët e radios nga objektet dhe përdor “jehonën” për të ndërtuar një pamje në thellësi të ndryshme. Arkeologët besojnë se kjo mund të revolucionarizojë kuptimin tonë për vendbanimet antike, duke bërë të mundur që të eksplorojnë zona më të mëdha në rezolucion më të lartë, përfshirë ato që nuk mund të gërmohen, sepse janë bllokuar në struktura moderne.

Profesori Martin Millett, nga fakulteti i klasikës i Universitetit të Kembrixhit, tha: “Niveli mahnitës i detajeve që kemi arritur në Falerii Novi, dhe tiparet befasuese që GPR ka zbuluar, sugjerojnë që ky lloj studimi mund të transformojë mënyrën se si arkeologët hulumtojnë sitet urbane si njësi totale “.

Në vend që të kryente gërmimet arkeologjike tradicionale për të zbuluar sekretet e Falerii Novi, ekipi vëzhgoi 30.5 hektarë (75 hektarë) brenda mureve të qytetit – diçka më pak se gjysma e madhësisë së Pompei.

Prof Millett dhe kolegët e tij tashmë e kanë përdorur GPR për të studiuar Interamna Lirenas në Itali, dhe në një shkallë më të vogël, Alborough në North Yorkshire, por ata tani shpresojnë ta përdorin në vende shumë më të mëdha.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0