"Pyet Richard": Si të krijojmë partneritete dhe bashkëpunime më të thella? - Business Magazine Albania

“Pyet Richard”: Si të krijojmë partneritete dhe bashkëpunime më të thella?

partneritete

Si njerëz, ne kemi nevojë për lidhje për të lulëzuar – marrëdhënie kuptimplota me familjen dhe miqtë për t’u rritur personalisht, dhe partneritete të shkëlqyera profesionale për të ndezur idetë dhe për të ndikuar pozitivisht.

Muajin e kaluar, sapo isha kthyer nga një festë e jashtëzakonshme ditëlindjeje në bord të Virgin Voyages Scarlet Lady – me familjen dhe miqtë, të rinj dhe të vjetër. Ishte kaq prekëse të shihja njerëz nga çdo kapitull i jetës sime, të gjithë në të njëjtin vend në të njëjtën kohë. Nga drejtuesit e Virgin Records që kanë qenë me ne që nga dita e parë, deri te liderët botërorë nga The Elders, vëllezërit e motrat e dashura që formësuan fëmijërinë time, astronautët e Virgin Galactic që përjetuan hapësirën me mua dhe njerëzit e jashtëzakonshëm me të cilët jemi partnerë në Virgin Unite – m’u kujtua se si karriera ime dhe jeta ime janë ndërtuar mbi partneritete të shkëlqyera.

E zgjodha këtë temë pas prezantimit të librit brilant të Jean Oelwang të quajtur Partnering. Jean është CEO themelues i Virgin Unite – dhe ajo përmend partneritetet kuptimplota si përbërësin kryesor në Virgin Unite duke përforcuar ndikimin e tij pozitiv në botë. Me fjalët e saj: “Përvetësimi i aftësive të partneritetit është hapi i parë për ndërtimin e bashkëpunimeve të nevojshme për të trajtuar sfidat tona më të vështira”.

Kaq shumë prej jush parashtruan pyetje fantastike rreth mënyrave më të mira për të bashkëpunuar, bashkuar dhe krijuar marrëdhënie që krijojnë ndryshime domethënëse dhe më pëlqeu të mësoja se si partneritetet kanë ndikuar në jetën tuaj. Vendosa t’i përgjigjem pyetjes së Tanya Kelen, pasi ajo kapte atë që po mendonin edhe shumë të tjerë.

Si krijoni partneritete dhe bashkëpunime më të thella?

1. Lidhuni me njerëz që kanë forca dhe aftësi të ndryshme

Që në ditët e para në Virgin, unë kam krijuar partneritete, ekipe dhe bashkëpunime me njerëz që sjellin aftësi të ndryshme në tryezë. Kur hapëm Virgin Records, isha disleksik, 19-vjeçar dhe nuk kisha përvojë reale në drejtimin e një biznesi, por e rrethova veten me njerëz që e dinin se çfarë po bënin. Ne krijuam një ekip të lidhur ngushtë, të cilët i besonin njëri-tjetrit dhe ishin të motivuar nga i njëjti qëllim për t’i bërë disqet më të lira dhe për të mbështetur artistë të pavarur. Si një ekip muzikantësh, krijuesish, menaxherësh shtypi, avokatësh, kontabilistësh dhe më gjerë – ne krijuam një partneritet të jashtëzakonshëm dhe e ndryshuam industrinë përgjithmonë. I besova kushëririt tim të sapo-diplomuar, Simon Draper, që të merrte drejtimin në blerjen e muzikës për kompaninë. Ndërsa unë e kisha vlerësuar gjithmonë muzikën, Simoni jetoi për të. Ai jo vetëm që e shijonte rastësisht një album, ai e kuptonte atë. Shija e Simonit në muzikë u bë elementi i vetëm më kritik i etosit së Virgin. Dyqanet tona të disqeve nuk ishin thjesht dyqane, por arbitra të shijes. Veshi i mprehtë i Simonit për talentin, i treguar nga vlerësimi i tij për Mike Oldfield, përfundimisht na shtyu të krijonim Virgin Music – pa të cilin nuk do të kishim nisur kurrë Virgin Atlantic. Pa aftësitë plotësuese të të gjithëve në ekipet tona, marka Virgin nuk do të ekzistonte.

2. Qëndroni të hapur ndaj ideve, opinioneve dhe pikëpamjeve të ndryshme mbi jetën

Gjatë gjithë jetës sime jam përpjekur të jem i hapur ndaj opinioneve të ndryshme, edhe kur ato janë në kundërshtim të plotë me të miat. Nëse dëshironi të rriteni dhe të krijoni diçka të re duhet të inkurajoni debate të shëndetshme dhe të qëndroni të hapur ndaj ideve të ndryshme. Nëse doni të ndryshoni mendjen e dikujt dhe të bëni ndryshime domethënëse – duhet të përpiqeni të kuptoni se nga vijnë ata. Gjithmonë kam thënë se duhet të dëgjoni më shumë sesa të flisni, dhe çdo bisedë e shoh si një mundësi mësimi. Qëndrimi i hapur ndaj opinioneve të ndryshme mund të ndezë një shkëndijë krijuese, të krijojë zgjidhje të përbashkëta, të krijojë lidhje më të thella dhe të na ndihmojë të kapërcejmë dallimet tona. Siç shprehet Max Walzenbach në një koment në postimin tim në LinkedIn: “Unë besoj se pjesa kryesore për unitetin dhe krijimin e marrëdhënieve është një nivel i caktuar hapjeje dhe cenueshmërie. Ata që nuk e hapin veten ndaj opinioneve të tjera do ta kenë të vështirë të krijojnë marrëdhënie. Edhe ata që nuk pajtohen për një çështje mund të gjejnë një bazë të përbashkët për një çështje tjetër. Por kaq shpesh ne mbyllemi me njëri-tjetrin, izolohemi në fisnikërinë dhe harrojmë njeriun kompleks që qëndron në anët e tjera të tastierës.”

3. Zbërtheni hierarkitë dhe ndërtoni marrëdhënie të bazuara në barazi

Është e vështirë të krijohen lidhje domethënëse nëse ka protokolle të mbytura dhe hierarki të modës së vjetër. Kjo është arsyeja pse ne nuk kemi pasur kurrë kode veshjeje në Virgin dhe pse ndonjëherë shkoj duke ua pres kollaren njerëzve. Kjo është gjithashtu arsyeja pse ne përqafojmë mentorimin e kundërt dhe kemi krijuar një kulturë ku njerëzit mund të sjellin veten e tyre autentike në punë çdo ditë dhe ku të gjitha idetë janë gjithmonë të mirëpritura. Një herë pata një bisedë me një pronare biznesi që po luftonte për të bashkuar ekipin e saj dhe për të ruajtur moralin. Ajo më pyeti se si t’i bëja punonjësit e saj të ndiheshin më të lidhur, gjë që iu drejtova një punonjësi të ri të Virgin-it që ishte ulur pranë meje dhe e pyeta se çfarë mendonte. Gruaja e hodhi poshtë menjëherë përgjigjen e saj dhe më bëri një pyetje tjetër. Përgjigja e saj foli shumë. Duke thyer hierarkitë dhe duke i dhënë të gjithëve një zë të barabartë, punonjësit tuaj do të ndihen më të bashkuar, të fuqizuar dhe më thellë të lidhur. Këtu ndodh magjia!

4. Mos kini frikë të sfidoni njëri-tjetrin

Kur krijoni një lidhje të thellë, është e rëndësishme të ndiheni rehat duke sfiduar njëri-tjetrin dhe duke thënë “mund të shkojmë më tej se kaq”. Kjo është mënyra se si vërtet shtrini një ide dhe arrini lartësi të reja. Një shembull i mrekullueshëm është kur formuam The Elders – një grup liderësh globalë që punojnë së bashku për të përballuar çështjet më të mëdha të kohës sonë. Peter Gabriel, Jean dhe unë punuam me Nelson Mandelën dhe Graça Machel për të formuar grupin. Më pas mblodhëm një grup liderësh frymëzues, duke përfshirë Kryepeshkopin Tutu dhe Presidentin Jimmy Carter, për të ngritur idenë dhe për të eksploruar se si do të funksiononte grupi. Ne bëmë një prezantim të madh kur Presidenti Jimmy Carter ngriti dorën dhe tha “Unë nuk besoj në këtë ide”. Ne ishim të shkatërruar, por shpejt e morëm veten dhe kaluam dy javë duke punuar së bashku me të gjithë në dhomë për të sfiduar veten dhe për të bashkë-krijuar një ide shumë më të fortë për grupin. Ideja që doli nga ana tjetër ishte shumë më e mirë se ajo që kishim shtruar, deri në atë pikë sa Presidenti Carter më vonë tha se The Elders ishte gjëja më e rëndësishme që kishte bërë ndonjëherë. Që nga ajo pikë e tutje, ne e bëmë misionin tonë në Virgin Unite që gjithmonë të bashkëkrijojmë dhe të sfidojmë njëri-tjetrin.

Richard Branson

Lexoni edhe “Pyet Richard”: Si të kapërceni pengesat në aventurat tuaja dhe çfarë kanë ato të përbashkët?

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0