"Pyet Richard": Si të kapërceni pengesat në aventurat tuaja dhe çfarë kanë ato të përbashkët? - Business Magazine Albania

“Pyet Richard”: Si të kapërceni pengesat në aventurat tuaja dhe çfarë kanë ato të përbashkët?

Pyet Richard

“Trimat mund të mos jetojnë përgjithmonë, por të kujdesshmit nuk jetojnë fare…”

Ky është një citat me të cilin kam jetuar. Unë kam shkuar gjithmonë në kërkim të aventurave, sepse kështu ndihem më i gjallë. Nga kërcimi nga një ndërtesë në Las Vegas tek fluturimi me balonë nëpër botë e deri te sërfimi me kites në Kanalin Anglez – ka kaq shumë histori ndër vite që sjellin buzëqeshje në fytyrat e njerëzve kur ua tregoj atyre. Kjo është arsyeja pse unë nisa një seri poemash të animuara për të rrëfyer aventurat e mia dhe për të ndarë disa nga mësimet që mësova gjatë rrugës.

Në frymën e aventurës, mendova se mund t’i përmbaheshim temës për newsletter-in tim “Pyet Richard” këtë muaj. Më pëlqeu shumë duke lexuar historitë që shumë prej jush më dërguan për aventurat e tua, dhe gjithashtu u dërguan disa pyetje të shkëlqyera. Kam vendosur t’i përgjigjem dy pyetjeve këtë muaj, pasi ka mësime të rëndësishme në të dyja.

Si i kapërceni pengesat në aventurat tuaja?

Andrew Venegas i bëri këto pyetje, pasi ndau një sërë përvojash traumatike me të cilat është përballur në jetën e tij. Andrew, u frymëzova shumë kur dëgjova se si e ke zgjedhur veten përsëri, duke u fokusuar në qëllime të mëdha (hapja e një shtëpie diskografike!) dhe duke u kthyer në rrënjët tuaja muzikore. Gjetja e fokusit përballë pengesave është kaq e rëndësishme. Na ndihmon të qëndrojmë të qetë, të gjejmë elasticitetin dhe të kemi parasysh atë që është e rëndësishme dhe pse çdo sfidë dhe pengesë është e vlefshme. Të kisha besim tek njerëzit për t’u mbështetur është një tjetër gjë që më ka ndihmuar të kapërcej pengesa të ndryshme në aventurat e mia – dhe në çdo aspekt të jetës sime. Unë gjithmonë përpiqem ta rrethoj veten me njerëz të talentuar, të guximshëm dhe mbështetës, të cilëve mund t’u drejtohem kur situata bëhet e vështirë. Kur nisa ekspeditën time të parë me balonë me ajër të nxehtë përtej Atlantikut, nuk dija as të fluturoja me një balonë! Fatmirësisht më shoqëroi një balonist i shkëlqyer i quajtur Per Lindstrand. U bëmë shumë të afërt se jetët tona ishin në duart e njëri-tjetrit. Përgjatë aventurave të shumta me balona, ​​ne u përplasëm në fusha, u hodhëm në oqeane dhe u ngjitëm së bashku në helikopterët e shpëtimit. Kishte shumë pika ku mendoja se do të vdisnim dhe nuk mund ta imagjinoj se si do t’i kisha përballuar këto pengesa pa mbështetjen e tij.

Është gjithashtu e rëndësishme të kesh njerëz me të cilët mund të hapesh dhe të mbështetesh kur përballesh me pengesat e jetës. Gruaja ime, Joan, ka qenë mbështetja ime për 46 vitet e fundit dhe më ka ndihmuar të kaloj pengesa të panumërta dhe momente dyshimi për veten. Sa herë që përballem me një sfidë në dukje të pakapërcyeshme, mendoj për gruan time dhe familjen time të bukur dhe gjej fokusin dhe qëndrueshmërinë për të vazhduar. Ndonjëherë të vazhdosh është e vetmja gjë që mund të bësh – prandaj është e rëndësishme të mbani mend pse ia vlen gjithmonë!

Çfarë kanë të përbashkët aventurat tuaja?

Më pëlqeu kjo pyetje, sepse çdo aventurë është shumë e ndryshme, por ka edhe një bazë të përbashkët mes tyre. Nga fluturimi në hapësirë ​​me Virgin Galactic deri tek varja mbi portin e Sidneit me helikopter – ka disa të përbashkëta në të panjohurën. E para që më vjen në mendje janë miqësitë domethënëse që kam krijuar në çdo aventurë që kam nisur. Kur aksionet janë të larta dhe ju jeni duke punuar si ekip për diçka të guximshme dhe aventureske – kjo vërtet nxjerr në pah më të mirën te njerëzit dhe i afron njerëzit shumë më tepër.

Çdo aventurë ka qenë gjithashtu një provë e shkëlqyer e elasticitetit. Kur përballemi me sfida të mëdha, kuptojmë se mund të kapërcejmë shumë më tepër sesa mendojmë se mundemi. Nga uljet e përplasjes deri te anijet e fundosura, nuk kam pasur mungesë të fatkeqësive në aventurat e mia – por çdo pengesë më ka mësuar diçka të re. Gjithmonë kam thënë se mësimet më të mira në jetë nxirren nga dështimi.

Faleminderit Andrew, Denise dhe të gjithë ata që dërguan pyetje dhe histori kaq të mrekullueshme këtë muaj. Shpresoj që përgjigjet e mia t’ju kenë frymëzuar që ta shihni gjithmonë jetën si një aventurë dhe të thoni po kur të jepet mundësia të provoni diçka të re.

/RichardBranson

Çdo muaj BusinessMag do të sjellë një artikull mbi atë çfarë rubrika “Pyet Richard” do të pasqyrojë në newsletter e tij.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0