Pushime të pakufizuara për shefat e Goldman Sachs. Ja çfarë po bëjnë tjetër kompanitë për mirëqenien e punonjësve të tyre - Business Magazine Albania

Pushime të pakufizuara për shefat e Goldman Sachs. Ja çfarë po bëjnë tjetër kompanitë për mirëqenien e punonjësve të tyre

Pushime të pakufizuara

Goldman Sachs do t’i lejojë bankierët e saj të lartë të marrin një numër të pakufizuar ditësh pushimi, sipas një shënimi të zbuluar nga Insider. 

Skema e “pushimeve fleksibël”, e cila hyri në fuqi më 1 maj, heq një kufi në numrin e festave për punonjësit e lartë në bankë, duke i lejuar ata “të marrin pushim kur është e nevojshme pa një të drejtë fikse për ditë pushimi”. 

Vitin e ardhshëm banka amerikane planifikon gjithashtu të prezantojë një pagesë minimale pushimi prej 15 ditësh për të gjithë punonjësit, me të paktën një javë pushim të njëpasnjëshëm në vit.  

“Si firmë, ne jemi të përkushtuar t’u ofrojmë njerëzve tanë përfitime dhe oferta të diferencuara për të mbështetur mirëqenien dhe qëndrueshmërinë,” thuhet në njoftim. 

Lexoni: Goldman Sachs drejt largimit nga Rusia. Banka e parë e madhe e Wall Street që e bën këtë

“Ndërsa ne vazhdojmë të kujdesemi për njerëzit tanë në çdo fazë të karrierës së tyre dhe të fokusohemi në përvojën e partnerëve tanë dhe drejtorëve menaxhues, ne jemi të kënaqur të njoftojmë përmirësime dhe ndryshime në programin tonë global të pushimeve të krijuara për të mbështetur më tej kohën e lirë për të pushuar dhe rikarikuar.” 

Politika e re mund të kompensojë pjesërisht orët shumë të gjata nga një fuqi punëtore ku edhe personeli i ri paguhet më shumë se 120,000 dollarë. Në një anketë të brendshme vitin e kaluar, punëtorët e rinj përshkruanin kushte “çnjerëzore” që përfshinin javë 100-orëshe. 

Kjo bie gjithashtu në kontrast me heqjen e përfitimeve të epokës së pandemisë në javët e fundit, duke përfshirë aksesin falas në palestrën e kompanisë. 

Lëvizja e Goldman Sachs pason vendime të ngjashme nga grupet kryesore të financave për të tërhequr talentin dhe për të rritur normat e mbajtjes në një treg gjithnjë e më të ngushtë të punës. 

Insider raportoi se PwC do të mbyllte zyrat e saj për dy javë në vit për të lejuar punonjësit të rikarikoheshin. Konsulencat e menaxhimit, duke përfshirë McKinsey dhe Boston Consulting Group, po rrisin përfitimet për të mbajtur stafin e tyre. 

/insider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0