Punonjësit më të stresuar gjatë 2020, sipas sondazhit global. Ja çfarë të bëni në lidhje me këtë - Business Magazine Albania

Punonjësit më të stresuar gjatë 2020, sipas sondazhit global. Ja çfarë të bëni në lidhje me këtë

stresuar

Raporti i Gallup për gjendjen globale të punës ka dalë në disa përfundime shqetësuese në lidhje me mirëqenien mendore të punonjësve.

Një raport i ri mbi mirëqenien e punonjësve zbulon disa rezultate shqetësuese, në mos tërësisht të habitshme: Vitin e kaluar, punonjësit në të gjithë botën ishin më të stresuar se kurrë më parë.

Personat e punësuar në SHBA dhe Kanada kishin nivelet më të larta të stresit nga çdo rajon, me 57% të të anketuarve në vitin 2020 duke thënë se kishin përjetuar “shumë” stres një ditë më parë, sipas raportit të Gallup’s State of the Global Workplace 2021. Kjo ishte një rritje me 8 pikë përqindje nga 2019.

Lexoni: Disa teknika si të motivoni punonjësit

Jim Harter, shkencëtari kryesor i Gallup për menaxhimin dhe mirëqenien e vendit të punës dhe bashkëautor i librit ‘Mirëqenia në punë’, një libër mbi mënyrën se si organizatat mund të ndërtojnë ekipe elastike, thotë se ekziston një libër për menaxherët për të përmirësuar situatën.

CEO nuk mund të angazhohet me çdo punonjës për atë që duhet të zhvillohet në punë, thotë Harter, por ju mund t’i fuqizoni menaxherët tuaj për ta bërë këtë pasi “ata janë në pozicionin më të mirë për të kuptuar situatën e secilit të punësuar dhe për të përmirësuar klimën në punë”.

Rekomandimi kryesor i Harter: Punonjësit duhet të kenë një bisedë “kuptimplotë” me menaxherin e tyre çdo javë. Pastaj, menaxherët mund të sigurojnë gjithçka, nga zhvillimi i karrierës te rregullimi i ngarkesës së punës, në mënyrë që njerëzit të mos ndihen aq të mbingarkuar dhe jashtë kontrollit, veçanërisht gjatë kohërave sfiduese.

Globalisht, të punësuarit ishin më të mërzitur, trishtuar dhe shqetësuar gjatë vitit 2020, sipas raportit të Gallup.

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0