Pse të gjithë njerëzit e suksesshëm lexojnë libra? - Business Magazine Albania

Pse të gjithë njerëzit e suksesshëm lexojnë libra?

libra

Në shkollë, ekziston një thënie shumë e zakonshme që e kemi dëgjuar disa herë. Ajo është: “Filloni të lexoni libra për të pasur sukses!”

E njëjta frazë përsëritet nga të gjithë gjenitë e internetit dhe YouTubers. A është vërtet e dobishme?

Sipas Bill Gates, ai lexon rreth 50 romane në vit. Ai pohoi se “metoda kryesore që unë mësoj tema të reja dhe vlerësoj të kuptuarit tim” është nëpërmjet leximit.

Megjithatë, të gjithë librat nuk mund t’ju bëjnë të suksesshëm:

Nëse dëshironi të jeni pilot, atëherë leximi i një libri mbi arkitekturën nuk do t’ju ndihmojë të jeni pilot. Në mënyrë të ngjashme, nëse lexoni vetëm romane thriller ose romantike, nuk mund të jeni të suksesshëm në çdo hap të jetës.

Librat që ju nxisin të punoni shumë dhe të provoni teknika të reja, ose që ju motivojnë ose mësojnë të luftoni në stuhi, janë librat që do t’ju bëjnë të suksesshëm. Nuk po themi se do të keni sukses brenda natës. Leximi i librave na mësojë vetëm strategji për të gjetur rrugën e duhur ku do të jemi ne shtytësi i rrugëtimit drejt arritjes së qëllimit/destinacionit!

Çdo person i suksesshëm kishte një etje për të arritur malet e larta dhe për të hequr të gjitha barrierat, të cilat i ndaluan të gjithë ndërsa përparonin në rrugën e tyre. Librat i ndihmuan të tregonin rrugën dhe pjesa tjetër ishte zjarri që kishin në sytë e tyre.

Në vend që të lexoni vetëm për t’u bërë i suksesshëm, lexoni sepse dëshironi. Leximi i librave nuk ka kufi. Çdo libër do të përpiqet të japë sa më shumë njohuri të mundshme, por ju duhet të dini se si ta kuptoni atë me të vërtetë.

Lexoni: 13 libra që këshillojmë të lexoni këtë verë

Në një përpjekje për të shtyrë veten dhe të tjerët të lexojnë një libër çdo dy javë, themeluesi i Facebook Mark Zuckerberg themeloi klubin e tij të librit në 2015.

Pse njerëzit e suksesshëm lexojnë libra?

Sepse ata janë të vetëdijshëm se çdo çështje me të cilën përballen tashmë është trajtuar nga dikush tjetër. Përgjigja u zbulua dhe u regjistrua nga dikush diku. Edukimi më i mirë vjen nga librat dhe individët e suksesshëm janë mjaft të mençur për të kuptuar se nuk kanë nevojë të shpikin timonin për të bërë ndryshime të rëndësishme.

A ndihmon vërtet leximi i librave?

Unë besoj se të mësuarit është më thelbësor se leximi i librave. Njerëzit që janë të suksesshëm priren të jenë nxënës gjatë gjithë jetës që kërkojnë në mënyrë aktive informacione të reja.

Leximi përmirëson të mësuarit duke inkurajuar të menduarit krijues dhe alternativ. Leximi është metoda më e mirë për të mësuar diçka, prandaj njerëzit e suksesshëm lexojnë shumë. Librat i përcjellin lexuesit idetë e autorit. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se është e vetmja metodë e të mësuarit.

Ju mund të pyesni menjëherë një person të suksesshëm për përvojat e tij dhe të flisni me të. Për të mësuar se çfarë bëri dhe për të kuptuar pse dështoi, mund të flisni edhe me dikë që ka përjetuar dështimin e kompanisë. Ne mund të mësojmë shumë nga secila prej këtyre qasjeve ose thjesht duke folur dhe komunikuar.

1. Leximi i librave rrit përqëndrimin dhe fokusin

Leximi ka nevojë për përqëndrim intensiv. Ju nuk do të jeni në gjendje të kuptoni se çfarë thuhet në libër nëse jeni të preokupuar. Si rezultat, leximi ju ndihmon të fitoni aftësi të shkëlqyera përqëndrimi, të cilat mund të jenë të dobishme për të shmangur gabimet në punën tuaj, duke çuar në efikasitet.

2. Zgjeron perspektivën tuaj

Leximi i librave nga origjina, zhanre dhe perspektiva të ndryshme ndryshon mënyrën se si e shihni botën dhe ndihmon në zhvillimin e botëkuptimit tuaj. Ju mundëson të bëni zgjedhjen e duhur duke e vënë veten në vendin e një personi tjetër.

3. Mund të vendosni objektiva dhe të vlerësoni kohën tuaj

Si lexues, praktikoni vendosjen e synimeve tuaja për leximin dhe, mbi të gjitha, vlerësimin e kohës suaj. Edhe nëse keni rreth 30 minuta në dorë, në vend që të lëvizni nëpër Instagram, tani merrni një libër dhe filloni të mësoni prej tij. Vendosja e objektivave për çdo moment dhe vlerësimi i kohës suaj janë dy çelësat e suksesit.

4. Ndiheni më të freskët dhe më të gjallë

Kur filloni të lexoni më shumë libra, truri juaj fillon të angazhohet në një sërë aktivitetesh mendore që ju mundësojnë të qëndroni në gatishmëri për një kohë të gjatë, duke ju mbajtur të freskët dhe energjik. Si rezultat, merrni më shumë ide të freskëta, më shpejt dhe jashtë kutisë për të eksperimentuar.

Lexo: Mënyra më e mirë për të drejtuar një takim biznesi

Si përfundim, leximi mund të krahasohet me të ngrënit pasi, ashtu si trupi kërkon ushqim për të qëndruar i shëndetshëm dhe për të funksionuar siç duhet, truri gjithashtu ka nevojë për njohuri të freskëta për të qëndruar i shëndetshëm dhe ta bëjë këtë.

Leximi, në fakt, rrit funksionet njohëse në tru, duke e bërë njeriun më të mençur.

/medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0