Pse pronarët e bizneseve kanë nevojë për një komunitet për të lulëzuar - Business Magazine Albania

Pse pronarët e bizneseve kanë nevojë për një komunitet për të lulëzuar

Niveli i lartë i stresit tek sipërmarrësit po shkatërron komunitetin e pronarëve të biznesit. Sipas një sondazhi të fundit, menaxhimi i kohës është shkaku i dytë kryesor i stresit të sipërmarrësëve, pas menaxhimit financiar.

Shanset janë që ju tashmë mund të jeni duke përjetuar një nivel të lartë të stresit dhe izolimit. Çelësi për ta shmangur është njohja e shenjave sa më shpejt të jetë e mundur dhe më pas ndërmarrja e hapave për t’u përfshirë në një komunitet ku mund të gjeni burime dhe mbështetje.

Shenjat paralajmëruese dhe rreziqet e stresit të sipërmarrësve

Hapi i parë në eliminimin e stresit tek sipërmarrësit është identifikimi i faktorëve të rrezikut, shenjave paralajmëruese dhe rreziqeve.

  • Problemet e shëndetit mendor: I njëjti sondazh tregoi se 65% e sipërmarrësve raportojnë se vuajnë nga ankthi dhe 52% nga depresioni.
  • Sëmundjet e zemrës dhe goditjet në tru: Organizata Botërore e Shëndetësisë raportoi 745,000 vdekje në vitin 2016 nga sëmundjet e zemrës ose goditjet në tru, të lidhura me punën, të paktën 55 orë në javë.
  • Humbja e fitimit: Për shkak të mungesës së motivimit dhe simptomave të tjera të stresit, rreth 11 miliardë dollarë të ardhura nga bizneset humbasin çdo vit, vetëm në Australi. Imagjinoni se sa janë në të gjithë botën.

Si të rimëkëmbeni nga stresi?

Pasi të keni identifikuar stresin, në çdo fazë që është, ndërmerrni hapa për ta mposhtur atë. Është një proces që do të marrë kohë, por nëse jeni të përkushtuar ndaj shëndetit tuaj mendor, ka të ngjarë të filloni të ndiheni më mirë me kalimin e kohës.

Kërkoni ndihmë kur të keni nevojë: Për sipërmarrësen Aoxue Tang, themeluese e July Sky, kërkimi i ndihmës ishte një mësim që ajo dëshironte të dinte shumë më herët në karrierën e saj. “Është mënyra më e shpejtë; është shumë më mirë të pyes dikë tjetër që e di se çfarë po bëjnë, në vend që të shmang dhe të merrem me gjëra të tjera.”

Lexo: G7 bën thirrje për zhvillimin e standardeve teknike globale për inteligjencën artificiale

Kjo këshillë mund të shtrihet përtej hapësirës profesionale dhe në shtëpi gjithashtu. Studimi i fundit raporton se 70% e sipërmarrësve thonë se shpërndarja e pabarabartë e përgjegjësive shtëpiake dhe kujdesit ndaj fëmijëve është një shkak kryesor i stresit. Pavarësisht nëse jeni në zyrën e korporatës ose në atë të shtëpisë, mos harroni të mbështeteni në sistemin tuaj të suportit për të shmangur stresin.

Qëndroni sa më larg që të jetë e mundur nga mediat sociale: Sipas studimit, për 60% të sipërmarrësve, mediat sociale janë një shkaktar i madh stresi. Nëse mund të përballoni të punësoni një praktikant ose punonjës të mediave sociale, delegojini atyre përgjegjësitë tuaja të menaxhimit të tyre. Nëse jo, sigurohuni që të përdorni një mjet planifikimi për mediat sociale për të ngarkuar postime dhe për të kufizuar kohën e shpenzuar në to.

Mos e sakrifikoni gjumin: 88% e sipërmarrësve të anketuar thonë se mungesa e gjumit është një kontribues kryesor në stresin e tyre. Asnjë detyrë apo ngjarje biznesi nuk është më e rëndësishme se shëndeti juaj. Vendosni kufij rreth orëve tuaja të punës dhe largohuni nga pajisjet kur nuk jeni në orar të punës për të ndihmuar në një gjumë të qetë.

Gjeni një komunitet: Kudo që të jeni, shanset janë që aty pranë ka një komunitet të lulëzuar sipërmarrësish që presin të ofrojnë mbështetjen e tyre dhe të ndajnë përvojat e tyre me ju. Dhe 91% e këtyre sipërmarrësve thonë se komuniteti është çelësi i suksesit, sipas raportit të Trendeve të Biznesit të Vogël të Incfile 2023.

Nga ana tjetër, raporti tregon se 24% e sipërmarrësve thonë se mungesa e burimeve është shkaku kryesor i dështimit të biznesit. Por nëse keni një smartphone,atëherë një bollëk mbështetjeje falas është në xhepin tuaj. Kur jeni duke kërkuar për një komunitet biznesi me të njëjtin mendim, grupet në Facebook janë një vend i mirë për të nisur, duke pasur parasysh se jeni të ndërgjegjshëm për kohën e kaluar në mediat sociale.

Ju gjithashtu mund të përfshiheni në komunitetin tuaj lokal duke zhvilluar ngjarje për të përhapur ndërgjegjësimin. Ky ishte çelësi për Guilherme Silva, themeluesin e Forca Foods, i cili thotë: “Të shohësh efektet e përpjekjeve tona të marketingut në terren dhe të takosh njerëz dhe të organizosh ngjarje – është vërtet interesante të shohësh biznesin të rritet kaq organikisht.”

Pavarësisht nëse është ndjenja e përmbushjes që merrni nga ndjekja e pasionit tuaj, ose të ardhurat shtesë të krijuara nga një ide fitimprurëse, biznesi juaj duhet të pasurojë jetën tuaj. Por për shumë sipërmarrës, pesha e përgjegjësive të pafundme mjegullon potencialin për gëzim. Duke kontaktuar komunitetin tuaj dhe duke përfituar nga burimet e disponueshme, do të ndihmoni në zbutjen e rrezikut të stresit dhe izolimit – përpara se të jetë tepër vonë.

Inc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0