Pse njerëzit frikësohen nga kriptomonedhat dhe si mund të zgjidhet kjo?

Pse njerëzit frikësohen nga kriptomonedhat dhe si mund të zgjidhet kjo?


Që nga shfaqja e kriptomonedhës së parë, Bitcoin, shumë njerëz kanë ngritur shqetësime në lidhje me këtë teknologji. Ndryshe nga teknologjia mëmë, blockchain, kriptomonedhat kanë bërë që shumë njerëz të kërkojnë likuidimin e saj.

Sektorët financiarë dhe qeveritë në të gjithë globin janë kundër këtyre monedhave dixhitale. Në fakt, disa banka dhe institucione të tjera financiare nuk kanë pranuar t’u ofrojnë shërbimet e tyre kompanive të lidhura me kriptomonedhat, ndërsa disa qeveri kanë krijuar ligje që i ndalojnë ato brenda juridiksionit të tyre. Ndërsa këto masa mund të miratohen për arsye të ndryshme, faktori themelor është frika. Pra, pse njerëzit janë të frikësuar nga kriptomonedhat dhe si mund të zgjidhet kjo?

Lexoni: UNICEF lançon fondin e kriptomonedhave. Pranon dhurime në Bitcoin dhe Ethereum

Mungesa e të kuptuarit

Fillimisht, koncepti i parasë dixhitale dukej shumë i ndërlikuar. Njerëzit nuk e kuptonin se si mund të bënin transaksione me para virtuale. Aq më tepër, si mund t’i përdornin këto para kur asnjë sistem apo qeveri nuk emeton dhe nxjerr rregulla për këto monedha? Megjithë seminaret e ndryshme, akademitë blockchain dhe kriptomonedhat dhe organizatat tjera që kërkojnë t’i ndihmojnë njerëzit të kuptojnë më mirë konceptin, shumica janë akoma në errësirë.

Njohuritë për kriptomonedhat janë përhapur gjerësisht në vendet e zhvilluara, por evolucioni i tyre nuk është aq i vendosur në vendet në zhvillim, veçanërisht në disa pjesë të Azisë dhe Afrikës, të cilat kanë pak ose aspak njohuri për to. Mungesa e të kuptuarit ka bërë që disa qeveri të kërkojnë shërbime nga ekspertë brenda kësaj fushe me shpresën që të ndihmojnë qytetarët e tyre të kuptojnë teknologjinë përpara se të investojnë të gjithë pasuritë e tyre.

Zgjidhja e mundshme: Mënyra më e mirë për të filluar do të jetë ofrimi i edukimit për blockchain dhe kriptomonedhat. Kjo do të marrë kohë për t’u mundësuar investitorëve dhe personave të tjerë të bëjnë zgjedhjet e duhura. Edukimi në fund të fundit do të ulë paqartësitë dhe përfundimisht do të zëvendësojë disa nga këto frikëra dhe do të rrisë adoptimin e këtyre teknologjive.

Zero ofrues ligjorë

Kriptomonedhat nuk janë lançuar nga asnjë bankë qendrore. Përkundrazi, ato janë kontrata të decentralizuara inteligjente. Kjo ka bërë që ato të mos njihen si ofrues ligjorë. Legaliteti i kriptomonedhave shkakton frikë për qarqe të ndryshme, veçanërisht disa qeveri që kanë frikë nëse ky sistem dështon, do të shkatërrojë ekonomi të mëdha. Të tjerët shqetësohen se meqenëse kriptomonedhat nuk janë oferta ligjore, ato inkurajojnë veprimtari të paligjshme si pastrim parash, terrorizëm dhe mashtrime të tjera. Raportet tregojnë se ka pasur një rritje në krimet dhe mashtrimet që lidhen me kriptomonedhat gjatë viteve të fundit dhe investitorët kanë rënë pre e individëve që përfitojnë nga mungesa e njohurive të tyre.

Zgjidhja e mundshme: Ndërprerja e fluksit financiar te kriminelët. Në mënyrë tipike, nuk ka një metodë perfekte për ta zgjidhur këtë përfundimisht, por masat rregullative që mund të sjellin kriptomonedhat në përputhje me pastrimin e parave ekzistuese dhe ndoshta legjislacionin e financimit të terrorizmit do të kontrollojnë patjetër transaksionet e paligjshme.

Lexoni: Çfarë është Libra? Çdo gjë që duhet të dini rreth kriptomonedhës së Facebook

Natyra e paqëndrueshme

Kriptomonedhat janë investimet më të paqëndrueshme në botë. Çmimi mund të bjerë ose rritet në mënyrë drastike vetëm brenda pak minutash. Për këtë arsye, shumë kanë frikë të investojnë në këtë industri, siç u demonstrua kur çmimi i Bitcoin u rrit në vitin 2017, por ra në vitin tjetër. Ndërsa nuk ka dyshim se natyra e paqëndrueshme e kriptomonedhave mund të shkaktojë frikë, është një karakteristikë që e bën investimin në këtë hapësirë ​​një rrezik që ia vlen ta ndërmarrësh.

Zgjidhja e mundshme: Paqëndrueshmëria e kriptomonedhave nuk është aq e keqe sa të tjerët mendojnë për të. Veçanërisht, shumë kanë përdorur atë për të përfituar. Pra, nëse jeni duke menduar të investoni ose tregtoni ndonjë kriptomonedhë, është e këshillueshme që të kuptoni kufirin tuaj të rrezikut dhe të merrni një pasqyrë të thellë në lidhje me tregun e tyre dhe monedhën në të cilën dëshironi të investoni. Shënim: Investoni vetëm shumën që mund të lejoni ta humbni.

Kërcënimet e sigurisë

Monedhat dixhitale janë në dispozicion në internet, gjë që i bën ato të prekshme nga hakerët. Siguria e parave në internet nuk është një punë e lehtë për disa, veçanërisht për ata që nuk kuptojnë sesi funksionojnë aplikacionet, portofoliot dhe shkëmbimet kripto. Përkundër faktit se shkëmbimet dhe individët janë duke marrë masa shtesë për të siguruar fondet e tyre, hakerët ende gjejnë mënyra për t’i vjedhur, duke i bërë njerëzit që të ngurrojnë për t’i përdorur këto kriptomonedha.

Zgjidhja e mundshme: Së pari, pronarët e kriptomonedhave duhet të sigurojnë çelësin e tyre privat duke krijuar një kopje rezervë të portofolit të tyre. (Sapo të humbni çelësin tuaj privat, ju humbni hyrjen në paratë tuaja.) Së dyti, zgjidhni platforma shkëmbimi kriptomonedhash si Coinbase, Poloniex ose Kraken që ofrojnë masa të jashtëzakonshme sigurie dhe adresojnë sfidat kryesore që lidhen me sigurinë.

Lexoni: Kina mund të lançojë kriptomonedhën e saj në 2-3 muajt e ardhshëm

Shumë për të zgjedhur

Me kalimin e viteve, numri i monedhave dixhitale është rritur jashtëzakonisht shumë. Është interesante që edhe më shumë projekte janë duke u zhvilluar, megjithëse shumica kanë dështuar menjëherë pas fillimit të tyre, duke u dhënë investitorëve një arsye të mirë për t’u shqetësuar dhe duke krijuar më shumë pasiguri.

Zgjidhja e mundshme: Hulumtimi i thellë është çelësi për të siguruar se cila kriptomonedhë është e duhura për të investuar. Ndërkohë, mos investoni në ndonjë projekt kriptomonedhe pa kuptuar potencialin e saj. Tregohuni të zgjuar!

/Entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0