Pse Jeff Weiner po tërhiqet pas 11 vjetësh nga LinkedIn


Drejtori i Përgjithshëm i LinkedIn Jeff Weiner, po tërhiqet pas 11 vitesh në krye të kompanisë së njohur profesionale të rrjeteve sociale në pronësi të Microsoft.

Ai do të zëvendësohet në qershor nga Ryan Roslansky, një nënkryetar i lartë i cili ka qenë në LinkedIn përpara se Microsoft t’a fitonte atë për 26 miliardë dollarë në 2016.

Lexo: Letra e Jeff Weiner drejtuar punonjësve të LinkedIn në të gjithë botën

“Njëmbëdhjetë vitet e fundit kanë qenë përvoja më e madhe profesionale e jetës sime dhe asnjë prej tyre nuk do të ishte e mundur pa ju, anëtarët tanë,” tha Weiner në një postim në blog të mërkurën, duke shtuar, “Megjithë shkallën dhe ndikimin që kemi arritur deri më tani, ende ndjehet si në shumë aspekte që ne sapo kemi filluar “. Weiner tha, që ai kishte diskutuar planin e tij për t’u larguar, që prej verës së kaluar. Weiner do të marrë një rol të ri si kryetar ekzekutiv i LinkedIn.

“Pavarësisht se tani arrijnë mbi 675 milion anëtarë, duke punësuar mbi 16,000 njerëz dhe duke gjeneruar $ 7.5 bilion  të ardhura, në shumë aspekte ndjehet sikur LinkedIn po zhvillohet,” tha Weiner.

Lexo: 7 këshilla për të krijuar përmbajtje që tërheq në LinkedIn

Weiner tha se Roslansky ishte i punësuari i tij i parë pasi ai u bashkua me LinkedIn në 2008 dhe luajti një rol kryesor në ndërtimin e produkteve të LinkedIn’s marketing, programin e tij “Influencer” dhe platformën e tij botuese. Ai gjithashtu ndihmoi në drejtimin e blerjes së faqes së arsimit në internet Lynda dhe LinkedIn me Microsoft.

Burimi: Business Insider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale