Pse duhet të ndalojmë së thëni 'normale e re' - Business Magazine Albania

Pse duhet të ndalojmë së thëni ‘normale e re’

normale e re

Në vend që të përpiqemi t’i etiketojmë këto ndryshime të shpejta që po shohim në botën e biznesit si “normalja e re”, ne duhet të mendojmë vazhdimisht për atë që vjen më pas.

Këto ditë, njerëzit mezi kalojnë një javë pa dëgjuar fraza si “normalja e re” ose “kthimi në normalitet”. Njerëzit natyrshëm i rezistojnë ndryshimit dhe priren të preferojnë një gjendje të qëndrueshme normaliteti, por kjo është e kundërta e rritjes. Normalja është e ndenjur dhe një mentalitet i mbërthyer në mbajtjen e gjërave “normale” do të ngecë në biznesin tuaj.

Nuk ka gjë të tillë si normale. Rritja vjen vetëm kur e marrim këtë fjalë dhe e hedhim tutje. Të rritesh do të thotë të evoluosh, dhe kjo është e vërtetë në çdo aspekt të jetës. Ndërsa fëmijët rriten, ata përballen me momente sfiduese të risisë dhe duke i integruar ato tranzicione në paketën e tyre të njohurive, ata ndërmarrin hapat e mëtejshëm drejt moshës madhore.

Lexoni: Brezi i “humbur”; Pse mungojnë sipërmarrësit e rinj te VIP-at në Shqipëri?

Kjo ide është veçanërisht e rëndësishme në biznes. Për të pasur sukses, ne duhet të ndryshojmë fjalorin tonë: në vend që të përqëndrohemi për të qëndruar “normal”, ne duhet të marrim atë që vjen “më pas”.

Një fokus në hapin tjetër përfshin marrjen e rrezikut

Për t’u rritur, ne duhet të kërcejmë përpara në të panjohurën, duke u ndarë nga pjesa tjetër e botës dhe ajo që ata e shohin si “normale”. Ky është një rrezik i kërkuar. Kur shikojmë atë që vjen më pas, ne pushojmë së ndenjuri dhe ndezim mundësitë për atë që mund të jetë dhe jo atë që është.

Hiqni dorë nga mendësia e normales dhe shikoni përpara duke krijuar një kulturë që përqafon rrezikun. Normalja ofron siguri dhe stabilitet, sepse ne e dimë se çfarë të presim dhe çfarë presin të tjerët nga ne. Si udhëheqës, ne jemi përgjegjës për nxjerrjen e njerëzve nga stanjacioni dhe krijimin e një mjedisi ku rreziku është jo vetëm i mirë, por edhe i pritshëm.

Frika është një përvojë “normale”; tani kaloni te tjetra

Njerëzit i rezistojnë ndryshimit sepse kanë frikë të dalin nga zona e tyre e rehatisë, por ndërsa frika është një pjesë e natyrshme e tejkalimit të ndryshimit, ajo bëhet e pashëndetshme nëse ngecni në të. Djali im ka nisur një punë të re disa javë më parë dhe ndërsa ndihet i emocionuar, ka edhe shqetësimet e tij. I thashë se ishte në frymën e zbulimit, dhe kjo ishte pikërisht ajo se si duhej të ndihej. Për të kaluar në hapin tjetër – nga frika në rritje – ai mund të planifikojë një takim me shefin e tij për të ecur dhe për të lehtësuar të gjitha shqetësimet e tij. Të ndihesh i frikësuar është në rregull, për sa kohë që mësojmë të largohemi nga ajo hapësirë dhe t’i kapërcejmë ato frikëra duke u përballur me to, duke mos u zhytur në to.

Rritja dhe suksesi ndodhin në një sërë hapash sfidues, jo në një ditë. Për njerëzit që sapo e kanë filluar këtë proces, kaloni në veprimin “tjetër” një nga një. Vazhdoni ta shtyni veten për të hequr qafe paragjykimet derisa të mund të evoluoni nga ajo fazë e stabilitetit pa frikë. Provoni të pretendoni të jeni përsëri një adoleshent dhe të nxirrni atë mendësi të patrembur dhe të sigurtë në sipërfaqe. Si adoleshentë, mendonim se dinim gjithçka, duke e bërë më pak të frikshme të dilnim dhe të eksploronim. Ne rrezikuam dhe përqafuam gjërat që na trembnin. Kjo do të thotë se ne gjithashtu ndoshta kemi bërë disa gjëra të guximshme gjatë rrugës, por kemi mësuar nga ato gabime dhe ato na bënë ata që jemi. Pra, vazhdo dhe përqafoje këtë besim pa frikë.

Kur ta lini të shkojë?!

Sigurisht, disa njerëz janë mirë duke qëndruar në stanjacion. Kur isha i ri, shumë fermerë rreth familjes sime blinin më shumë tokë dhe rriteshin në hapësira më të mëdha, por jo babai im. “Kur nuk siguroj dot jetesën me 200 hektarë”, më tha, “është koha që të qëndroj”. Nëse biznesi juaj nuk është gjithmonë duke u përmirësuar, përfundimisht, ai do të marrë më të mirën nga ju. Babai im doli në pension kur ishte 70 vjeç. Ai ia dha me qira ato 200 hektarë dikujt që donte një ndërmarrje më të madhe ferme. Ai gëzoi 12 vjet pension të rehatshëm dhe la të ardhura të mira për nënën time. Sot, një fermer ndoshta nuk mund të siguronte jetesën në 200 hektarë, pasi propozimi i vlerës ka ndryshuar. Ishte në rregull që babai im të ishte rehat në stilin e tij të jetesës, sepse ishte ajo që donte dhe ai kishte një rrugëdalje: t’ua jepte me qira atë investim të tjerëve.

Lexoni: A dinë të pasurit diçka, që njerëzit normalë nuk e dinë?

Për rritje, udhëheqësit duhet të vazhdojnë t’i nxisin kompanitë e tyre. Nëse kjo është diçka që nuk besoni se mundeni ose dëshironi ta bëni, është në rregull. Por ju duhet të keni një rrugëdalje në mënyrë që kompania juaj të mos vuajë nga mungesa e progresit. Në botën e sotme me ritme të shpejta, të qëndrosh “normal” të mban prapa, por ecja përpara drejt asaj që vjen më pas, ndërton një kompani të suksesshme.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0