Protesta e studentëve, Kryeministrit i përgjigjet një prej profesorëve


Shkruar nga Drita Rira, Lektore Fakulteti i Gjuheve të Huaja, UT

Po, Zoti Kryeministër, jemi të shqetësuar. Jemi shumë të shqetësuar. Si pedagogë, jemi edhe studentë të përjetshëm. Ju e dini!

Kemi zgjedhur të jetojmë në këtë vend e nuk do të lejojmë vemjet partiake dhe shpifjet të na përzënë.

Kemi punuar me përkushtim në profesionin tonë pa u përlyer aspak në korrupsionet, përbaltjet, akuzat, insinuatat, për të cilat flitet.

Kemi marrë zero lekë për kërkimin shkencor nga shteti shqiptar, Zoti Kryeministër!

Kemi blerë libra me lekët tona për të mos qënë larg kolegëve tanë jashtë e për të qënë të denjë para studentëve e për të përmbushur detyrimet që rrjedhin nga ligji për kërkimin shkencor!

Kemi bërë mësim orar pa orar, me temperatura shumë të ulta e shumë të larta. Jemi paguar thuajse sa një punonjës i zakonshëm i këtij shteti.

Ne bëjmë mësim me turne, Zoti Kryeministër, në klasa të tejmbushura me studentë sepse kështu e kërkon udhëzimi… në kushte aspak komode…. sepse ende nuk ka ardhur dimri.

Jemi përpjekur të lidhemi me botën jashtë e shumica e përpjekjeve kanë dështuar, ca nga rehatllëku, ca nga mosdashja, ca nga injoranca.

Nuk kemi parë një laborator të hajrit, as biblioteka serioze, vetëm kampuse virtuale, show e më tej obskurantizëm…

Se ku kanë shkuar paratë, atë hetojeni ju dhe strukturat tuaja, i dashur Kryeministër!

Lexo: Student, nuk e ke idenë çfarë ke bërë!

Ne kemi qenë aty, jemi aty, duam të jemi aty.

Ne nuk kemi përfituar asnjë qindarkë nga buxheti përveçse për të marrë rrogën mujore dhe atë gjithmonë me vonesë.

Si shpërblim, kemi bërë aq sa kemi mundur në këtë katrahurë që kemi lejuar vetë të parët, që nuk e keni kontrolluar ju e për të cilën protestojnë sot studentët!

Sot jam studente!
Protestoj edhe unë.
Sot dhe nesër.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale