Produktet “Made in Albania” në panairin e Nurenbergut, Gjermani - Business Magazine Albania

Produktet “Made in Albania” në panairin e Nurenbergut, Gjermani


Bimet mjekesore dhe aromatike organike “Made in Albania” të çertifikuara sipas standarteve të BE-së, janë prezantuar në Panairin Ndërkombëtar ‘BIOFACH’, që u zhvillua nga data 14 deri 18 Shkurt 2017, në Nurenberg, Gjermani.

Me mbështetjen e programit GIZ-SARED, dy grupe prodhuesish të bimëve mjekesore dhe aromatike “LUJZ” dhe “Reci Prodhimtar”, nga Malesia e Madhe në veri të Shqipërisë, prezantuan në këtë panair ndërkombëtar, lloje të ndryshme bimësh mjeksore aromatike të kultivuara, por edhe bimësi të egër, që rritet në këto zona dhe shqyhen për karakteristikat dhe vlerat unike që bartin, si prodhime “Made in Albania”.

Këto prodhues, ofruan shumëllojshmëri të bimëve mjekesore dhe aromatike organike të çertifikuara sipas standardve organike të BE-së.

Një vëmendje të veçantë në këtë ekspozim, zunë edhe gështenjat e çertifikuara organike, të prodhuara në masivin malor të zonës së Reçit në Malësinë e Madhe.

Produktet e të dyja grupeve prodhuese shqiptare, u paraqiten në të njëjtin pavion me prodhimet organike të tetë prodhuesve / kompanive të tjera që kishin ardhur nga vende të ndryshme të botës, të mbështetura nga GIZ International.

Çertifikimi i bimëve mjeksore aromatie “Made in Albania” u realizua nga dy kompani shqipare të akredituara për të kryer çertifikimin organik ( IDCQ-Albania dhe Alb-inspekt shpk).

Prodhuesit shqiptarë të pranishëm në pavion, u vizituan nga shumë tregtarë dhe prodhues nga vende të ndryshme të botës.

Në kuadër të panairit SARED-GIZ organizoi një takim koordinues me sipërmarrësit shqiptarë e pranishëm të sektorit të bimeve mjeksore (Tregetare, prodhues, manager marketingu, certifikues, etj), për të nxitur bashkëpunimin dhe rigjallërimin e një pune të filluar që nga viti 2007. Qëllimi i takimit ishte për të rritur më tej vetëdijen për nevojën e bashkëpunimit, koordinimit dhe sinergjisë në mes aktorëve të sektorit të prodhimit të bimeve mjeksore aromatike.

Bimët mjeksore aromatike, “Made in Albania“, kanë potencialin dhe duhet të jenë të mirë përfaqësuara në tregun botëror. Kjo do mund të realizohet nëpërmjet një kooperimi, informimi dhe koordinimi të ndërsjellë efektiv ndërmjet vetë aktorëve në këtë zinxhir vlerash. Ky bashkëpunim do të shmangte superprodhimin për disa kultura (Sherbela, Helikrisium, etj) që mund të reflektojë nga njëra anë në uljen e çmimeve dhe të interesit ekonomik për prodhuesit dhe nga ana tjetër do të mundësonte një koordinim të strategjive dhe vendimeve për një orientim më të mirë të strukturës së bimëve mjeksore aromatike, siperfaqeve të mbjella si edhe të fuqisë negociuese të prodhuesve e eksportuesve, etj.

Nga pjeësmarrësit në këtë takim pune u propozua që për të realizuar pjesëmarrjen dhe një përfaqësim dinjitoz të sektorit të bimëve mjeksore aromatike shqiptare në edicionin e ardhshëm të BIOFACH -2018, të organizohet një përfaqësim më gjithpërfshirës, ku në një stendë të përbashkët të prezantohen, i gjithë sektori i bimëve mjekësore aromatike në Shqipëri .

Në përmbushje të kësaj iniciative, pjesëmarrësit propozuan të organizojnë në Shqipëri, gjatë këtij viti një workshop, me aktorët e këtij sektori, për diskutuar konkretizimin e këtij propozimi si dhe strategjinë për përgatitjen e pjesëmarrjes dhe të kontributit të secilit nga aktorët.

burimi: lexo.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0