Probleme me WhatsApp, "blackout" për miliona përdorues ditën e djeshme - Business Magazine Albania

Probleme me WhatsApp, “blackout” për miliona përdorues ditën e djeshme


Aplikacioni i mesazheve, i zotëruar nga Facebook, i cili ka më shumë se 1.2 miliardë përdorues, ditën e djeshme ka përjetuar probleme.

WhatsApp është rikthyer pasi ka pësuar një ndërprerje ditën e djeshme, duke prekur miliona përdorues në mbarë botën.

Shërbimi i monitorimit të web-it, Down Detector njoftoi se problemet me aplikacionin filluan rreth orës 21:00 në Britaninë e Madhe, por problemet u shfaqën edhe në SHBA, Amerikën e Jugut dhe Azi.

Qindra njerëz nga vende të ndryshme kanë shkruar në Twitter për të raportuar problemin.

Shumë përdorues kanë treguar se kanë qenë në gjendje të hapin aplikacionin, por nuk kanë qenë në gjendje të lidhen me serverat e tyre, duke e bërë të pamundur dërgimin ose marrjen e mesazheve.

Më pas, rreth orës 11:20 të mbrëmjes, shumë prej tyre raportuan se kanë munduar ta hapin sërish shërbimin.

Ankesat e postuara në mediat sociale bënë që shërbimi të ishte trendi më i lartë në Britaninë e MadheTwitter.

Shërbimi ka konfirmuar se problemet kanë qenë rezultat i disa problemeve me serverin.

Burimi: birminghammail.co.uk

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0