Platforma për të krijuar dhe shitur kurse online - Business Magazine Albania

Platforma për të krijuar dhe shitur kurse online


Po kërkoni që të shisni kurse online, por jeni duke menduar se çfarë platforme të zgjidhni? BusinessMag në këtë artikull ju sjell disa platforma, të cilat do t’ju ndihmojnë të zgjidhni se ku doni të krijoni dhe shisni kurset tuaja.

Një nga gjërat më të rëndësishme që duhet të dini rreth zgjedhjes së një platforme është se shumica nuk janë të projektuara për të shitur kurse online. Ato janë bërë për të ofruar trajnime të brendshme korporative ose për të mbështetur programet akademike.

Lexoni: 6 website ku mund të merrni kurse online falas ose me çmime të ulëta

Më poshtë ju sjellim kategoritë në të cilat janë ndarë këto kurse online në mënyrë që ta bëjmë sa më të thjeshtë zgjedhjen tuaj.

  • Platformat Standalone (e mirë për individët, bizneset e vogla)
  • Platformat All-In-One (Drejtoni faqen tuaj të internetit dhe faqen e kurseve së bashku)
  • WordPress Plug-Ins / Themes (Për ata që duan të mbajnë gjithçka në WordPress)
  • Platformat Marketplace (Një treg online për të shitur kurset tuaja)
  • Small Business – Extended Entreprise (Për nevoja më komplekse)
  • Moodle Plug-Ins / Add-Ons (Sisteme për open-source)

Kini parasysh se numri i platformave të kurseve online është në rritje të shpejtë dhe ndryshon dita ditës.

Platformat Standalone për të shitur kurse online

Këto janë platforma që mbledhin së bashku sipërmarrësit dhe bizneset e vogla që duan të krijojnë markën e tyre dhe të shesin kurse online.

Click4Course
Digital Chalk
LearnWorlds
Pathwright
Ruzuku
Teachable
Thinkific
Zippy Courses

Platformat All-In-One

Kjo kategori ofron gjithçka që ju nevojitet jo vetëm për të krijuar dhe shitur kurse online, por edhe për të menaxhuar praninë tuaj të plotë në internet. Ato kombinojnë elemente të një sistemi të menaxhimit të përmbajtjes web (CMS) me marketingun dhe mjetet e menaxhimit të marrëdhënieve me klientët (CRM).

Kajabi
Academy of Mine

WordPress Plug-Ins /Themes për të shitur kurse online

Nëse jeni duke pyetur se si të krijoni një kurs online me WordPress dhe sigurisht, ta shisni atë – këtu janë mjaft plug-ins dhe tema WordPress në dispozicion për t’ju ndihmuar. Këto mund të jenë një mundësi veçanërisht e mirë nëse doni të shisni kurse online nga faqja juaj e internetit, megjithëse mbani mend se do të keni nevojë për më shumë aftësi teknike në qoftë se shkoni në këtë rrugë.

Course Cats
LearnDash
LifterLMS

Platformat Marketplace për të shitur kurse online

Këto janë platforma të kurseve online që, përveç ofrimit të mënyrave për të shkruar / mbledhur kurse, gjithashtu ofrojnë një treg ekzistues në të cilin mund të shisni kurse online.

OpenSesame
Skillshare
Udemy

Platformat për Small Business – Extended Enterprise

Shumica e platformave për kurse online të listuara në këtë artikull janë të orientuara drejt individëve apo bizneseve të vogla startup. Ndërsa ato mund të funksionojnë për biznese më të mëdha, po ju sjellim disa platforma si LearningCart dhe TalentLMS për kompanitë që duan të shkojnë në një nivel tjetër për të marrë një sistem që me të vërtetë plotëson nevojat e tyre.

Moodle Plug-Ins / Add-ons për të shitur kurse online

Këto janë të orientuara më shumë në tregjet akademike, ku platformat si Moodle dhe Canvas kanë një terren të madh, por ato janë gjithashtu të dobishme për sipërmarrësit komerciale të cilët kanë adaptuar këto platforma.

CourseMerchant
LMS Checkout

Lexoni: Ndërtoni markën tuaj me këto kurse

burimi: learningrevolution

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0