Pezullohen lejet e ndërtimeve në zonat e prekura nga tërmeti

Pezullohen lejet e ndërtimeve në zonat e prekura nga tërmeti


Qeveria ka vendosur të pezullojë lejet e ndërtimit në zonat e prekura nga tërmeti, duke përfshirë kështu qarkun e Tiranës, Durrësit dhe Lezhës.

Sipas këtij vendimi, bazuar në kërkesën e bërë nga bashkitë e prekura nga dëmet e tërmetit të datës 26 Nëntor si dhe në kuadër të shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme për këto zona, do të pezullohen lejet e ndërtimeve.

Lexo: Tërmeti i 26 Nëntorit, mblidhet Komiteti Kombëtar i Rindërtimit

Për këto qarqe mund të aplikohet shërbimi vetëm “Aplikim për leje ndërtimi, riparimi, restaurimi (rastet e emergjencave civile)”.

Ky njoftim është bërë i ditur edhe për të gjitha bashkitë e tre qarqeve: Durrës, Tiranë, Vorë, Shijak, Krujë, Kavajë, Shijak, Kamëz dhe Kurbin.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0