Tërmeti i 26 Nëntorit, mblidhet Komiteti Kombëtar i Rindërtimit


Pas tërmetit të 26 Nëntorit, Kryeministri i vendit Edi Rama ka mbledhur Komitetin Kombëtar të Rindërtimit.

Tërmeti që krijoi mbi 50 viktima dhe gati 1000 të lënduar, dhjetëra mijëra banesa të dëmtuara, i lë vendin fazës së menaxhimit të situatës dhe rekuperimit të dëmeve.

Sipas Ramës, fatkeqësia kërkon në menaxhimin e situatës për kthimin e banorëve drejt jetës normale, duke kërkuar kështu ndihmën e të gjithë aktorëve publikë për organizimin dhe ndarjen e punëve.

Pjesë e komitetit janë përfaqësues të qeverisë, organizatave humanitare, Akademisë së Shkencave, Universitetit, Sipërmarrjes, Bankave, Inxhinierisë, Arkitektekturës dhe Urbanistikës. ‘Ky komitet është garant i të gjitha palëve të mbledhur. Gjithçka që do dalë këtu thjesht do marrë vulën e qeverisë pa diskutime dhe pa dyshim”, tha Rama.

Komiteti do të ketë kompetencat e një ministrie të posaçme dhe do të drejtohet nga Arben Ahmetaj, kryetar i Komisionit Parlamentar të Ekonomisë dhe ish ministër i Financave.

Ministrit të Bujqësisë Bledi Çuçi i janë dhënë kompetencat e ministrit të jashtëzakonshëm, për të drejtuar operacionet bashkërenduese të qeverisë. Rama tha se të gjithë duhet të përgjigjen ndaj ministrit, duke theksuar se, “Çuçi është komisar fuqiplotë, duhet të ndiqen të gjitha ato që kërkohen, një për një”.

Lexo: Si të reagojmë pozitivisht pas tërmetit?

Gjatë mbledhjes së parë të tij, grupi i komitetit theksoi nevojën për transparencë për fondet e mbledhura.

Donacionet, por edhe financimi nga buxheti i shtetit do të quhen “Buxheti i Rindërtimit”:

Rama propozoi që, “të gjitha fondet e mbledhura nga organizata, ndihmat humanitare, financimet e shteteve partnere dhe miqve të tjerë të mirë të shtetit tonë të mblidhen të gjitha së bashku në një mënyrë transparente duke krijuar kështu një buxhet të vetëm, që do të përdoren vetëm për qëllimin e rindërtimit”.

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale