Ja si krijohen halucinacionet dhe 'idetë e çuditshme' deri në moshën 23 vjeç, prej përdorimit të telefonit - Business Magazine Albania

Ja si krijohen halucinacionet dhe ‘idetë e çuditshme’ deri në moshën 23 vjeç, prej përdorimit të telefonit

Fëmijët e prekur nga telefonat inteligjentë, iPad-et dhe video-lojërat kanë më shumë gjasa të përballen me episode psikotike më vonë në jetë, sipas një studimi.

Shkencëtarët zbuluan se përdorimi i smartphone-ve dhe mediave sociale në adoleshencë lidhet me paranojën, deluzionet, halucinacionet dhe ‘idetë e çuditshme’ deri në moshën 23 vjeç. Megjithatë, ata thanë se teknologjia vetë mund të mos jetë shkaku i problemit dhe se varësia e fëmijëve nga pajisjet mund të jetë një sinjal se ata janë tashmë të prekshëm nga sëmundjet mendore.

Në një studim të publikuar në revistën JAMA Psychiatry, një ekip kërkimor kanadez shpjegoi se përdorimi i lartë i medias dhe problemet e shëndetit mendor duket të ndajnë faktorë rreziku, përfshirë problemet e shëndetit mendor të prindërve, vetminë, ngacmimin dhe problemet në marrëdhëniet prindër-fëmijë. Studimi përfshiu 2,120 të rinj kanadezë të lindur në 1997 dhe 1998 dhe zbuloi se ata që reduktuan drastikisht përdorimin e kompjuterit kishin ende përvoja psikotike më të shpeshta në moshë të rritur, edhe pasi u morën parasysh përvojat personale të tjera.

Gjithashtu, u theksua se përdorimi i internetit kishte marrëdhënie më të forta me depresionin se video-lojërat ose shikimi i televizionit. Ndërkohë, lojërat mund të ndihmojnë në rregullimin emocional dhe zhvillimin e aftësive sociale më shumë sesa format “pasive” të teknologjisë si TV.

Dr. Simona Skripkauskaite, nga Universiteti i Oksfordit, tha se përdorimi i lartë i teknologjisë digjitale në adoleshencë mund të jetë një sinjal i hershëm dhe jo një shkak i problemeve të mëvonshme të shëndetit mendor. ndtv

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0