Konkursi i sigurisë kibernetike në Dubai, habisin talentet shqiptare! - Business Magazine Albania

Konkursi i sigurisë kibernetike në Dubai, habisin talentet shqiptare!

Ekipi shqiptar  triumfoi në konkursin botëror të sigurisë kibernetike në Dubai. Ekspertët e IT nga institucionet kombëtare zyrtare sollën në Shqipëri kupën e vendit të parë në garën mes 108 vendeve.Shqipëria fitoi vendin e parë në kompeticionin ‘Global cyberdrill’ të organizuar nga këshilli kombëtar i sigurisë kibernetike në emiratet e bashkuara arabe. Një garë e fortë ndërkombëtare mes 108 shteteve, ku ekipi shqiptar me tre ekspertë IT nga Agjencia kombëtare e shoqërisë së informacionit dhe Autoriteti i sigurisë kibernetike la pas specialistët e vendeve të zhvilluara.

Është eventi më i madh botëror në fushën e sigurisë kibernetike. Për kompeticionin ishte rekord Guinness që komisioni teknik kishte 108 shtete. Të gjithë pjesëmarrësit janë në institucione zyrtare që mbulojnë sigurinë kibernetike nga të gjithë shtetet. Praktikisht të gjithë sulmet që kemi pasur, duke i zgjidhur efektin e tyre ne na ka bërë që të rritemi profesionalisht, të jemi krenar për çfarë kemi arritur jo vetëm për kolegët apo për veten tonë, por edhe për Shqipërinë. Edhe pse një vend i vogël mund të arrijmë gjëra të mëdha”-shprehet Ilir Daka- ekspert IT, AKCESK.

lexo: Ja si krijohen halucinacionet dhe ‘idetë e çuditshme’ deri në moshën 23 vjeç, prej përdorimit të telefonit

Çelësi i suksesit duket se është përvoja e krijuar në institucionet shtetërore mbi reagimin për sulmet kibernetike… Por përfaqësuesit e Shqipërisë në konkursin global në Dubai, tregojnë se nuk ka munguar konkurrenca.

“Natyra e konkursit ishte që në bazë të shpejtësisë dhe saktësisë të pyetjeve  listoheshin ekipet kombëtare. Vetë eventi ishte simulim i tre skenarëve të ndryshëm të sulmeve kibernetike, konkretisht kishte natyrë të punës së agjencive ligjzbatuese, hetimin, analizimin dhe reagimin ndaj incidenteve kibernetike. Eksperienca në përditshmëri duke reaguar në sulme të tilla mendojmë se na dhanë një avantazh. Sigurisht që shtetet europiane kanë një nivel mjaft të lartë të sigurisë kibernetike, por në konkurrencë pamë që Egjipti dhe Maroku ishin në nivel mjaft të kënaqshëm”-shprehet Franc Zylyftari- ekspert IT, AKSHI.

Koha ishte goxha e limituar, duhet ta përfundoje ushtrimin brenda 2 orë e 30 minutave, ne ja dolëm për 1 orë e 30 minuta. Shqipëria realisht këto dy vitet e fundit ka bërë shumë progres dhe u ndjemë shumë mirë kur vendet e botës na duartrokitën dhe ndanë me ne sfidat që kishin në sigurinë kibernetike…“-shprehet Adriano LLeshi- ekspert IT, AKCESK. Top Channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0