Përmbysja e tregut të çokollatës: Ky start-up krijoi çokollatën e parë me aromë në botë - Business Magazine Albania

Përmbysja e tregut të çokollatës: Ky start-up krijoi çokollatën e parë me aromë në botë

Një kavanoz Yabbaduu rreth 30ml përmban 200 çokollata.

“Unë i dashuroj çokollatat. Nuk i ha, por më pëlqen aroma e tyre. Ka njerëz që “pinë me sy” – unë thjesht “ha me hundë”, Karl Lagerfeld.

Tanimë kompania gjermane Yabbaduu ka shpikur çokollatën e parë me aromë, në botë.
Është një kutizë e vogël plot lumturi me një përmbajtje prej vetëm 0.35 oz. Por efekti mund të jetë i barasvlevshëm me një total prej 200 shiritash çokollate. Yabbaduu u ndërtua nga 2 biohakerë nga Gjermania.

Lexo: 12 kompani dhe startupe teknologjike nga Shqipëria do të përzgjidhen për të eksploruar një ekosistem Evropian inovacioni

“Rruga për te truri i njeriut kalon përmes hundës,” thotë Fabian List, një prej themeluesëve të Yabbaduu. Por si funksionon saktësisht “ilaçi” i çokollatës?

“Ne përdorëm një proces kompleks për të nxjerrë aromën nga kokrrat e kakaos të rritura në mënyrë organike. Mjafton të masazhoni Yabbaduu nën hundë dhe në urën e hundës. Balsami me erë çokollate aktivizon receptorët opioidë në tru dhe menjëherë shkakton ndjenja lumturie.”

Studime të shumta mjekësore tregojnë se është era e çokollatës ajo që ju bën të lumtur dhe lëshon dopamine dhe endorfina.

Yabbaduu është kënaqësi e pastër që vjen nga çokollata pa e konsumuar atë. Kavanozi i vogël i lumturisë prej 0,35 oz është i mjaftueshëm për 200 aplikime dhe një aplikim i vetëm zgjat deri në 1 orë. Kjo është e barabartë me 200 çokollata dhe pa shtuar asnjë kalori të vetme, pa sheqer apo yndyrë.

Më shumë informacion mbi Yabbaduu mund të gjenden këtu.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0