Përkeqësohet klima e të bërit biznes në Shqipëri


Shqipëria ka përkeqësuar pozitat e saj në Botë për kushtet e të bërit biznes. Raporti i Bankës Botërore, “Doing Business 2020” vë në dukje se vendi ynë ka rënë 19 vende në renditje krahasuar me një vit më parë. Ajo renditet në vendin e 82-të. Mes vendeve europiane, ajo mbetet ndër të fundit përkrah Bosnje-Hercegovinës dhe Maltës.

Përkeqësimin më të madh, mes 10 treguesve që merren në shqyrtim, Shqipëria e ka shënuar në fushën e mbrojtjes së investimeve. Kjo e rendit në vendin e 111-të, nga i 26-i që ishim një vit më parë.

Përkeqësimi i fortë i këtij treguesi dhe ulja e vlerësimit në tërësi, ka bërë që ministrja e Financave të dalë në një deklaratë për shtyp. Anila Denaj tha gjatë konferencës, se “ndryshimet e metodologjisë kanë ndikuar në renditjen e indikatorit “Mbrojtja e Aksionerëve Minoritare”, duke e pozicionuar Shqipërinë në vendin e 111 në renditje, pavarësisht mungesës së ndonjë regresi”. Denaj ka theksuar se kjo vjen nga fakti që Shqipëria nuk ka mbi 10 kompani të listuara në tregun e letrave me vlerë dhe merr 0 pikë, pavarësisht se ka një bursë operacionale në treg”.

Edhe “mbrojtja e kontratave” (një element i rëndësishëm për vendimet e investitorëve të huaj) ka shënuar përkeqësime, duke e ulur vlerësimin me 22 vende.

Mes 10 treguesve të matur, 9 prej tyre e shohin në përkeqësim mundësinë e të bërit biznes në Shqipëri.

Vetëm furnizimi me energji elektrike vlerësohet pozitivisht.

Lexo Raportin për Shqipërinë

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale