Përgjysmohet çmimi i Bitcoin, presidenti i El Salvadorit vazhdon të blejë - Business Magazine Albania

Përgjysmohet çmimi i Bitcoin, presidenti i El Salvadorit vazhdon të blejë

Bixhozi me Bitcoin me para të gatshme i Presidentit Nayib Bukele, po bëhet i vështirë për El Salvadorin. Por kjo nuk po e pengon presidentin të shtojë rezervën e tij në asete digjitale. Bukele bleu 2,301 Bitcoin për qeverinë që kur e bëri monedhë të ligjshme në shtator, bazuar në njoftimet e tij në Tëitter. Kjo përfshin një blerje prej 500 monedhash dje pasi çmimi i tyre ra nën 31,000 dollarë, duke zgjatur një shitje të egër gjashtëmujore.

Bukele e ka treguar veten të jetë një besimtar i vërtetë në tregun e kriptovalutave, duke fituar vëmendje dhe admirues nga e gjithë bota në këtë proces dhe thotë se tregton rezervat e monedhave të vendit në telefonin e tij. 40-vjeçari ka thënë se do të vazhdojë me planet për emetimin e një obligacioni blockchain prej 1 miliard dollarësh për të financuar ndërtimin e Bitcoin City, një qytet pa taksa nga të ardhurat dhe fitimet kapitale që ai shpreson të krijojë.

Lexo edhe: “Qyteti Bitcoin” me zero taksa dhe fonde në kripto. El Salvadori planifikon të ardhmen

Bukele postoi në Twitter fotografi të një modeli për qytetin e planifikuar, i cili përfshin një aeroport ndërkombëtar.

Qeveria nuk publikon të dhëna për zotërimet e saj të Bitcoin dhe aktivitetet e një fondi prej 150 milionë dollarësh për të mbështetur konvertimet e Bitcoin në bankën shtetërore Bandesal janë konsideruar konfidenciale. Banka qendrore shpalli sekret shtetëror informacionin për dërgesat e dërguara përmes portofolit të qeverisë Bitcoin, Chivo.

Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0